Skip links

Sorular & Cevaplar

Studex steril kulak delme işlemini birçok eczane, kuyumcu, güzellik merkezi ve kuaför yapmaktadır. Bizlere iletişim bilgilerinizi gönderirseniz veya +90 212 458 87 12 numaralı telefondan ulaşırsanız sizi en yakın güvenli kulak delme noktasına yönlendiririz.

Hayır. STUDEX kulak delme uzmanı bu küpeleri kullanamaz. Teknoloji harikası STUDEX cihazıyla yapılan işlemlerde steril kartuş içerisinde bulunan küpeyle delme işlemi gerçekleştirilir. Hiçbir şekilde elle temas gerçekleşmez. Delim küpelerini iş ortaklarımıza steril ambalajlarda gönderiyoruz. Küpeler ve arkalıkları bir kartuş içerisinde aynı anda kulak delme aletine takılır. Kulaklarınız STUDEX aletleriyle delinirken, küpeler kulağınıza yerleştirilir ve küpe arkaları aynı anda konumlandırılır. Böylece küpeler güvenli bir şekilde sabitlenir. Yeni delim küpesine gereksiz yere dokunulmaz. Aletlerimiz yalnızca eşleşen STUDEX delici küpelerimizle çalışır. Kulak delme aletimiz yalnızca eşleşen STUDEX delme küpelerimizle çalışır. Kulak delme sistemlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için Güvenli Kulak Delme sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bazı eski kulak delme işlemleriyle karşılaştırıldığında, STUDEX kulak delme sistemleri ve küpeleri birçok avantaj sunar:

  • Steril ambalajlarda paketlenmiştir ve böylece kulak deldirme sonrası enfeksiyonlarından korunmanıza yardımcı olurlar.
  • Farklı malzemelerden üretilen küpeler arasından seçim yapabilirsiniz.
  • STUDEX sayesinde medikal kulak delme küpeleri sıkıcı gözüken demode küpeler olmaktan çıkıyor—yüzlerce çeşit modern ve şık küpe modelimiz mevcut. En baştan itibaren şık gözükeceksiniz.

Kulak memeleri için, delme küpeleri en az 6 hafta kesintisiz olarak kulağınızda kalmalıdır. Kulağınızın kıkırdak bölgesi için en az 12 hafta boyunca küpeleri çıkartmayın. 6 hafta sonra (kulak memeleri için) veya 12 hafta sonra (kıkırdak için) delme küpeleri çıkarabilir ve istediğiniz küpeleri sürekli olarak takabilirsiniz.
Fakat hipoalerjik malzeme veya cerrahi çelikten yapılmış küpeler sizi alerji riskinden korur. Alerjik reaksiyonları veya komplikasyonları önlemek için Sensitive by STUDEX veya Sensitive for Kids koleksiyonlarından hipoalerjenik küpeler öneriyoruz. Bu küpelerin iğne uçları sivri değildir ve bu nedenle ilk 6 veya 12 haftadan sonra günlük kullanım için daha uygundur.
Güvenilir STUDEX iş ortaklarımız, kulaklarınız için ideal gerçek altın küpeler gibi diğer yüksek kaliteli modelleri bulmanıza da memnuniyetle yardımcı olacaktır. Kıkırdak bölgesi için halter modelli küpeleri kullanmanızı öneririz.

Yeni kulak delme küpelerinizin bakımını gerektiği gibi yaparsanız uzun süre kullanabilirsiniz. İşte Kulak Delme İşlemi Sonrası Bakım Tavsiyelerimiz.

Fiyatlandırma mağazadan mağazaya değişebilir. Son teknoloji STUDEX ürünlerini kullanan kuyumcular, güzellik salonları, eczaneler veya diğer mağazalarda kulak delme fiyatı, delici küpe fiyatına dahildir. Sizin seçeceğiniz küpe modeli ve ayrıca kulak delme küpesinin üretildiği malzeme de fiyatta farklılık yaratır.

Bu bizlere en çok sorulan sorulardan birisidir. System75 ile gerçekleştirilen delme işleminde müşterilerimizden bir kısmı çok hafif bir sızı hissettiklerini belirtiyorlar. Birçok müşterimiz ve çocuklar bunu hissetmediklerini ifade ediyor. İlgili videoları izlediğiniz zaman da bunu net olarak anlayabilirsiniz. Bunun nedeni, endüstri lideri son teknoloji delme cihazımızın patentli özelliği ve delme işlemini gerçekleştiren uzmanların eğitimli olmalarıdır. Müşterilerimize mümkün olan en iyi kulak delme deneyimini sunmaktan gurur duyuyoruz.

Kulak delme işlemi sonrası iyi bir bakım süreci geçirmeniz son derece önemlidir. Lütfen kulak delme işlemi sonrası bakım hakkındaki yazımızı okuyun.
Ebeveynler olarak, bakım sorumluluğu sizlere ait veya daha büyük çocuklara sorumluluklarını hatırlatmaya yardımcı olacaksınız.

Aileler tarafından bizlere en çok yöneltilen sorulardan birisi. Bu konuda sizinle bazı gerçekler ve öneriler paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

Çocukların kulaklarını deldirmeleri için “en iyi” veya “doğru” bir yaş olmadığı için bu, yanıtlaması zor bir sorudur. STUDEX, kulak delme sistemleri ve küpeleri ile 6 kıtada 70’den fazla ülkede varlığını sürdürüyor. Her ülkenin kendi kültürü bu soruya verilecek cevapta önemli rol oynamaktadır ve her kültürün bu soruya yanıtı farklıdır. Örneğin Türkiye, İtalya ve Meksika gibi ülkelerde kulak delme işleminin bebeklik döneminde yapılması yaygındır. Bazı ülkelerde çocukların hiçbir zaman kulak delme işlemi yaptırmaması yönünde adetler vardır. Birçok kültürde ve ülkede çocuklarda; özellikle anneleri de küpe takıyorsa, kulak delme işlemi gün geçtikçe yaygınlaşıyor.

Genel olarak, dünya çapında çocuklar için kulak delme işlemlerinde genel bir artış var.

Biz ailelere ne yapmaları veya yapmamaları gerektiği konusunda herhangi bir yönlendirmede bulunmuyoruz. Fakat bizim tavsiyemiz çocukların önemli aşılarının (difteri, tetanoz, boğmaca vb. gibi) tamamlanacağı döneme kadar beklemeleri yönündedir. Ayrıca, çocuğunuzun kulak delme işlemini kendisi talep edene kadar beklemeniz de uygun olabilir. Eğer karar veremiyorsanız, çocuk doktorunuza danışın. Birçok çocuk 5 yaşında isterken bazıları 15 yaşında bunu istemektedir.

Kulak deldirmeye karar verdiğinizde; çocuğunuza (dolayısıyla kendinize) yapacağınız en büyük iyilik, son teknoloji ürünler ile işlem yapan STUDEX kulak delme aletlerinin kullanıldığı bir mağaza seçmek olacaktır. System75 ile yapılacak kulak delme işleminin kalitesinden emin olabilirsiniz. STUDEX, dünya çapında kulak delme sistemleri konusunda lider markadır. Bu yeni, patentli teknoloji ile çocuklar kulaklarının delindiğini zar zor fark ederler. Ek olarak, delme işlemi neredeyse sessizdir, böylece çocuklar korkmaz. İş ortaklarımız iyi eğitimlidirler. Kulak delme küpelerimiz steril olmakla kalmaz, siz ve çocuğunuz yüksek kaliteli malzemeler ve gerçekten şirin tasarımlar ile delim yapma şansına sahip olur. Çok küçükler için Kids Line modellerimizi deneyebilirsiniz. Güzel bir hediye kutusu ile birlikte ilk delim küpelerini saklayabiliyorsunuz.

Çocuğunuz küpelerini kendisi seçerse, dikkatini güzel küpelere verecek ve delme işlemine daha az odaklanacaktır. Bu esnada sizin üslubunuz ve kullandığınız kelimeler de çok önemli. Onu korkutabilecek kulak delme veya tabanca gibi kelimeleri yanında kullanmayın. Mesela “Haydi güzel küpelerini takalım” diyebilirsiniz.

Kulak delme uzmanı “küçük bir delme aleti” kullanır. (STUDEX System75 kulak delme aleti tabanca şeklinde gözükebilir, ancak delme işlemi çok naziktir) Delim işleminiz için STUDEX ürünlerini kullanan bir mağaza seçin. İlk olarak, çocuğunuzla mağazaya gidip küpelere bakmak isteyebilirsiniz. Başka bir gün kulak delimi için tekrar mağazaya gittiğinizde, çocuğunuz burayı hatırlayacak ve kendini daha güvende hissedecektir. Çocuk doktoru ziyaretlerinizden de hatırlayacaksınız: Pek çok çocuk, küçük bir çimdik gibi olsa bile, enjeksiyondan biraz korkarlar. Buna kıyasla System75 ile kulak delimi, çocuklar için bile zar zor hissedilir.

Delme sonrası bakım son derece önemlidir. Ebeveynler olarak, bu tabii ki sizin de sorumluluğunuzdur. Lütfen delme işlemi sonrası bakım tavsiyelerimizi dikkatlice okuyun. Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, kulaklarının hızla iyileşmesine nasıl yardımcı olabileceğini ona açıklayın. Küpe arkalarının kulak deliğine çok yakın itilmediğinden daima emin olun. Hava sirkülasyonu sağlamak için küpe arkalıkları kulak memesine yapışık olmamalıdır.

Çocuklarının kulak delme işlemi için STUDEX merkezlerini seçenlerden çok olumlu ebeveyn yorumları alıyoruz. Sadece küpelerden değil, aynı zamanda kulak delme deneyiminden de memnunlar. Sizler de deneyimlerinizi bizimle paylaşın, yorumlarınızı bekliyoruz.

Delme işleminden sonra steril çivi model küpeler seçerseniz ve kulak deliklerinizi düzenli olarak temizlerseniz kulaklarınızda enfeksiyonu önleyebilirsiniz. Ayrıca küpe arkalarını (kelebekleri) kulakta açılan deliğe doğru çok fazla itmediğinizden emin olun. Hava sirkülasyonu sağlamak ve böylece iyileşme sürecini desteklemek için arkalıkların küpe ucuna doğru oturmaları gerekir (STUDEX küpelerinin orada küçük bir çentiği vardır). Kulaklarınız için sağlıklı olan, AB ve FDA (Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi) sağlık yönetmeliklerine uygun malzemelerden yapılmış küpeler seçmelisiniz. STUDEX kulak delme küpeleri steril ambalajlarda gelir. Delim küpelerimiz ve STUDEX Sensitive ile STUDEX Select serilerimizdeki aksesuar tüm küpeler hipoalerjenik ve cilt dostudur. Bu nedenle en iyi seçimdir.

Her şeye rağmen, kulağınızda bir enfeksiyon gelişirse, güvenilir STUDEX iş ortağı mağazasında bulacağınız nemlendirici bakım ürünü STUDEX Kulak Delme Sonrası Losyonumuzu kullanabilirsiniz. Kulaklarınızı deldirdikten sonra 100 ml şişeden satın almanızı öneririz. Çünkü delimden sonra 6 hafta (kulak memesi) veya 12 hafta (kıkırdak) boyunca günde en az iki kez ihtiyacınız olacaktır.

Küpeleriniz takılınca delme işlemi sonrası bakım tavsiyelerimizi okumayı unutmayın ve kulaklarınızı düzenli olarak temizleyin.

Tamamen iyileştikten sonra, yani 5 ay (kulak memesi) veya 12 ay (kıkırdak) sürekli hipoalerjik küpelerimiz kulağınızda kalırsa, kulak delikleriniz artık eski haline dönmeyeceği için küpeleri istediğiniz zaman çıkarabilirsiniz. Küpelerinizi tekrar takmadan önce STUDEX Delim Sonrası Losyon ile temizleyebilirsiniz.

Delinen kulaklarınız tamamen iyileşmişse ve diğer üreticilerin yeni küpelerini takma konusunda sorun yaşıyorsanız, o malzemeye karşı alerjik reaksiyon gösteriyor olabilirsiniz. Bu durumda küpeleri çıkarmanızı ve enfeksiyon geçene kadar Delim Sonrası Losyonu uygulamanızı öneririz. Daha sonra kulaklarınızın alerjik reaksiyon göstermeyeceği küpeler takabilirsin. Yine de alerjik reaksiyon gösterdiğini düşündüğünüz küpeleri takmak istiyorsanız, uzun bir aradan sonra deneyebilirsiniz. Tekrar bir enfeksiyon oluşursa, artık o küpeleri takmamalısınız ve her zaman güvendiğiniz malzemeler ile üretilen küpeleri kullanmalısınız.

Uzun süre önce kulak deldirdiyseniz ve taktığınız küpelerle hiç sorun yaşamasanız bile, kulağınızda bir enfeksiyon oluşabilir. Çok küçük kesikler buna yol açar. Mesela giyinirken küpelerinize takılan giysilerden kaynaklanabilir. Bu durumda kulaklarınızın bakımı için STUDEX Delim Sonrası Losyon’u kullanabilirsiniz. Bir süre daha küçük çivi model küpelere geçip, onları takmadan önce de losyonla temizlemeniz gerekir.

Delme işleminden hemen sonra veya ilerleyen zamanlarda, örneğin küçük yırtılmalar sonucu, küçük şişlik ve/veya kızarıklıklar oluşabilir – bu normaldir. Bakım önerilerimizi uygularsanız 48 saat içinde normale dönecektir.

Herhangi bir durumda aşırı ağrı, şişme veya kızarıklık olursa, hemen tıbbi yardım alın.
Kulak kıkırdağı ile ilişkili komplikasyonları asla hafife almayın! Delim sonrası bakım prosedürlerine gerektiği gibi uyulmaması veya bir sorun oluştuğunda tıbbi yardım alınmaması kulak kıkırdağında kalıcı yara izi ile sonuçlanabilir. Bu gibi durumlarda tereddüt etmeyin – zamanında bir hekime başvurduğunuz için sevinecek ve rahatlayacaksınız.

Not: Kullanım Koşulları sayfamızda belirtildiği üzere, bu ipuçları tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Tıbbi sorularınız veya endişeleriniz varsa, lütfen doktorunuza danışın.

Kulak delme küpesi çıkartılırsa, yeni delinen veya tamamen iyileşmemiş kulak delikleri kapanabilir. Kulak delme işleminde açılan delikte (kulak memesi için) kanal oluşma süreci minimum 6 haftadır şayet bu kıkırdak bölgesinde ise 12 haftalık bir süreçtir.

Tamamen iyileşme süreci bazen 5 ay (kulak memeleri) veya 12 aya (kıkırdak) kadar uzayabilir. Bu süre zarfında yalnızca çivi tipi küpeler kullanın, kancalı küpeler kullanmayın. Ayrıca cerrahi çelik veya hipoalerjik malzeme ile üretilen küpeler takmanızı tavsiye ederiz. Kıkırdak bölgesi için halter tipi küpeler öneriyoruz.

Ancak, yeni açılan kulak küpe delikleriniz tamamen iyileştikten sonra, tekrar bir araya gelemezler. Delme kanalının içi, kulağı delmenin neden olduğu “yarayı” kapatan deri ile kaplanacaktır. İyileşmiş delikler, bir süre küpe takmazsanız genellikle sebum salgıladığından, bazen delik kapalı gibi görünebilir . Bu, normal olan kalın beyaz bir salgıdır.

STUDEX kulak delme sistemlerini kullanan mağazalar, hoş bir ortam ve iyi eğitimli uzmanlar sunar. Delme işleminde kullanılan kulak delme küpesi tasarımları günlük hayatınızda kullanacağınız şıklıktadır. Delme işlemi sırasında hem küpe hem de arkalığı en uygun şekilde aynı anda konumlandırılır. Kulağınıza gereksiz yere dokunulmaz. Tüm delme işlemi nazik, hızlı, güvenli ve tamamen hijyeniktir. Kulak delme uzmanı ne steril küpeye ne de arkalığına asla dokunmaz. Bütün bunlara ek olarak, kulağınız asla delme aletinin kendisiyle doğrudan temas etmez.

STUDEX System75 ile kulak delme işleminin 12 adımlı açıklamasını mutlaka inceleyin.

Evet elbette! Ara sıra müşterilerimizden kulaklarını kışın deldirmenin iyi bir fikir olmadığını duyuyoruz. Ancak, bu efsanenin kökeninin nereden geldiğini bilmiyoruz. Bu söylem gerçeklerden uzaktır. Aslında kulaklar yılın herhangi bir zamanında delinebilir. Soğuk havalar, yeni delik açılan kulaklar için oldukça rahatlatıcı olabilir.

Elbette kış ayları için ipuçları sayfamızda açıklandığı üzere şapka, eşarp veya boyunluk takarken biraz dikkatli olmak iyi bir fikirdir. Ancak bu, her zaman küpe (özellikle sarkan küpeler) taktığınızda geçerlidir ve kulak delme ile hiçbir ilgisi yoktur. Kışın iltihaplanma riski kesinlikle daha yüksek değildir.

İyileşme döneminde (kulak memesi için 6 hafta, kulak kıkırdağı için 12 hafta) yüzmekten kaçınmak en iyisidir. Sonuçta, her kulakta açılan her delik, mümkün olduğunca temiz ve steril tutulması gereken küçük bir yaraya neden olur. Halka açık yüzme havuzları genellikle mikroplarla, özellikle bakterilerle kirlenir. Klor ve yan ürünleri cildinizi kurutup tahriş edebileceğinden, klor kullanan havuzlar sorunlara neden olabilir. Göller veya okyanuslar bile mikroplarla kirlenmiş olabilir.

Bu nedenle, yine de yüzmeye karar verirseniz, uygun bir kulak deldirme bakım ürünü kullanarak her zamanki bakım rutininize yaparak yüzmenizi öneririz. Ayrıca yüzdükten sonra çıkarabileceğiniz su geçirmez bir bandaj da kullanabilirsiniz. Kulağınıza dokunmadan önce ellerinizi temizlemeyi unutmayın. Kum, temiz su ile kulaklarınızdan yıkanabilir. Yaz ayları için ipuçları sayfamıza da bakmanızı tavsiye ederiz.

Evet, 18 yaşından küçükseniz çoğu ülkede anne babanızın veya yasal vasilerinizin onayına ihtiyacınız vardır. 16 yaşından küçük reşit olmayanlarda, kulakları delinirken ebeveynleri veya yasal vasileri mağazada bulunmalı ve izin formunu imzalamalıdır. 16 yaşında veya daha büyük olan reşit olmayanlar, kulaklarını deldirmek istedikleri mağazaya ebeveynleri veya yasal vasileri tarafından imzalanmış izin belgesini getirmelidir.

Image credits
Header image: © Brooke Cagle/Unsplash; earrings: © STUDEX of Europe GmbH