Skip links

Yaz Aylarında Kulak Deldirme İpuçları

Yaz ayları ve özellikle yaz tatili kulak deldirmek için en ideal zamandır.

Günlük angaryayı göz ardı edince, sadece yeni küpelere alışmakla kalmayıp, gerekli bakım rutinine de alışmak son derece kolaydır. Çocuklara yeni kulak küpelerinin bakımını nasıl yapacaklarını öğretmek için zamana sahip olan ebeveynler için özellikle uygundur. Bu bakım çok az zaman gerektirir, ancak sabahları iki veya daha az dakika, çocuğunuzun okula giden otobüse yetişip yetişemeyeceği konusunda genellikle belirleyici bir süredir.

Pek çok ebeveyn, okulun ilk günü çocuklarının küpe dileğini yerine getirmek istedikleri için yaz tatilini bilerek seçerler. Çoğu, çocuklarının sorumluluk duygusunu bu şekilde teşvik ederek, çocuklarına kulak küpelerinin bakımını talimatlarına göre üstlenmelerine izin verir. Fiziksel aktiviteler sırasında daha uzun küpeler çıkarılmalıdır. Bazen güvenlik nedeniyle küçük küpeler bile çıkarılmalıdır. Yeni delim küpeleri çıkarılmadan altı hafta yerinde kalması gerektiğinden, beden eğitimi derslerinde veya spor kulüplerinde küpe takılmasına izin verilmemesi durumunda yaz tatili yeni kulak delme küpeleri için özellikle iyi bir zamandır.

Yaz ayları için aşağıdaki ipuçlarını okuyarak, sık sorulan soruların cevaplarını bulacaksınız:

Yeni delinmiş kulaklarla tatile gidebilir miyiz?

Evet, sizin veya çocuğunuzun bakım rutinine günde iki kez devam etmeyi unutmazsanız, herhangi bir sorun yaşamazsınız. STUDEX Delim Sonrası Losyonunuzu ve pamuklu temizleme mendillerini yanınıza almayı unutmayın. Yanınızda yeterince bakım losyonu bulunduğundan emin olmak için 100 ml’lik şişeyi seçmenizi öneririz. Tatile çıkarken uçağa binecekseniz, bakım sonrası ürünlerinizi çoğu havayolunun gerektirdiği şekilde şeffaf kilitli poşetlere koymayı unutmayın. Elleriniz için ıslak mendil getirmeniz de iyi bir fikirdir. Bu sayede, önce ellerinizi yıkama fırsatınız olmasa bile, yeni küpelerinizin bakımını yapabilirsiniz.

Yeni delinmiş kulaklarla yüzmeye gidebilir miyim?

İyileşme döneminde (kulak memeleri için 6 hafta, kulak kıkırdağı için 12 hafta) yüzmekten kaçınmak en iyisidir. Ne de olsa her delme işlemi, mümkün olduğunca temiz ve steril tutulması gereken küçük bir yaraya sebep olur. Halka açık yüzme havuzları genellikle mikroplarla, özellikle de bakterilerle kirlenir. Klor ve yan ürünleri cildinizi kurutup tahriş edebileceğinden, klor kullanan havuzlar sorunlara neden olabilir. Göller veya okyanuslar da mikroplarla kirlenmiş olabilir.

Bu nedenle, yine de yüzmeye karar verirseniz, uygun bir kulak delimi sonrası bakım ürünü kullanarak yüzdükten sonra her zamanki bakım rutininizi takip etmenizi öneririz. Yüzdükten sonra çıkarabileceğiniz su geçirmez bir bandaj da kullanabilirsiniz. Her zaman için önce ellerinizi temizlemeyi unutmayın. Kulaklarınıza yapışan kumu temiz su ile durulayabilirsiniz.

Kulaklarımı güneş yanığından nasıl korurum?

Kulaklarınız çok hassastır ve güneşten korunmalıdır. Ancak kulaklarınızı yeni deldirdiyseniz, güneş kremi sürmenizi öneriyoruz. Bunun yerine, kendinizin veya çocuğunuzun kulaklarını güneş şapkası veya başörtüsü ile koruyabilirsiniz.

Sonuç

İster tatilde, ister plajda, ister yürüyüşte veya bir dizi başka aktiviteyle meşgul olun, yeni delinmiş kulaklarınız asla sorun olmaz. Gerekli bakım sonrası rutine hızla alışacaksınız. Ve tatilinizden iyi dinlenmiş ve iyi bir ruh hali içinde döndüğünüzde, yeni küpeleriniz size o ek, özel ışıltıyı verecektir. 🙂

Not: Kullanım Koşullarımız sayfasında belirtildiği gibi , bu ipuçları tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Tıbbi sorularınız veya endişeleriniz varsa, lütfen doktorunuza danışın.

Image credits
Header image: © Lee Jeffs/Unsplash; sign post: © Marten Bjork/Unsplash; girl: © tan4ikk/Fotolia.com; flamingo: © Vicko Mozara/Unsplash; woman: © Angelo Pantazis/Unsplash; sunset: © Sean O./Unsplash;