Skip links

Malzeme Rehberi

En iyi malzemeleri seçin

Küpelerinizi seçerken size en uygun olan malzemelere dikkat etmenizde fayda var. Yeni kulak delimleriniz için en kaliteli malzemeleri seçerek iyileşme sürecini en iyi şekilde destekleyeceksiniz. Ayrıca standart altı malzemelerden uzak durarak alerjik reaksiyonların önüne geçebilirsiniz. Genel olarak ağır metaller kurşun ve kadmiyum veya metal kobalt gibi sağlık açısından tehlike içeren küpelerden kaçınmanızı öneririz. Tavsiye için STUDEX iş ortağınıza danışmaktan çekinmeyin.

STUDEX® küpeleri aşağıdaki malzemelerden imal edilmektedir:

  • 18 karat altın (750) — sarı altın veya sarı altın rodyum kaplama olarak (beyaz)
  • 14 karat altın (585) — sarı altın veya sarı altın rodyum kaplama olarak (beyaz)
  • 9 karat altın (375) — sarı altın veya sarı altın rodyum kaplama olarak (beyaz)
  • titanyum
  • cerrahi paslanmaz çelik (316L)

Tüm STUDEX küpeler hipoalerjeniktir ve cilt dostudur. Avrupa Birliği standartlarını ve FDA düzenlemelerini (ABD Gıda ve İlaç İdaresi) karşılar veya aşar.

Günümüzde nikel takı, gözlük çerçeveleri, kol saatleri, fermuarlar, düğmeler, tokalar veya makaslar gibi her türlü nesnede bulunabilir. Herhangi bir çelik, nikel ve diğer malzemeleri içerir. Nikel, marul ve çikolatada bile bulunabilir. Bijuteri takılar genellikle oldukça büyük miktarlarda nikel içerebilir. Bazı kişilerin nikele alerjisi olduğundan, AB erişim yönetmeliği haftada cilde ne kadar nikelin salınabileceğini düzenlemiştir. Küpeler için bunlar, haftada santimetre kare başına maksimum 0,2 mikrogramdır (yani, gramın 0,2 milyonda biri). Tüm STUDEX küpeler bu izin verilen değerin oldukça altındadır ve bu nedenle kulak delme ve sonrasında takılabilecek küpeler için idealdir.

Eskiden altının saflığı karatla ölçülürdü. Metrik sistemde, bu değerler daha sonra binde bir olarak ifade edildi. Örneğin 750, 585 ve 375 sayıları, ağırlık olarak (hacim olarak değil) alaşımın 1000 parçası başına saf altın miktarını ifade eder. 18 ayar altın söz konusu olduğunda, alaşımın 1.000 gramının (yani dörtte üçü) 750’si saf altınken, 14 ayar altında alaşımın 1.000 gramının 585’i saf altındır. Altının saflığı ne kadar yüksek olursa, altın rengi o kadar zengin olur.

Sarı altın saf altın (saf altın), gümüş ve bakırdan oluşan bir altın alaşımıdır. Bu malzemelerin oranı rengi belirler.

Rodyum platin grubuna ait bir asil metaldir. Nadir bulunması ve yüksek maliyeti nedeniyle genellikle küçük miktarlarda, örneğin mücevher kaplamada kullanılır. Rodyum kaplama altın takılara beyaz altından çok daha parlak, göz kamaştırıcı beyaz bir görünüm verir ve bu da elmasları, değerli taşları, Kübik Zirkonyayı veya kristalleri daha da öne çıkarır.

Sarı altından veya rodyum kaplama sarı altından yapılan tüm STUDEX küpeleri de hipoalerjeniktir.

STUDEX tarafından kullanılan cerrahi çelik, 316L tanımlamasına sahip bir paslanmaz çeliktir. Bu, korozyona son derece dayanıklı ve cilt dostu olan çok saf bir paslanmaz çeliktir. Tıpkı diğer çelikler gibi, bu çelik de nikel içerir. Bununla birlikte, küpelerimiz için nikel salınım oranı, AB Reach Yönetmeliğinde izin verilen değerin çok altındadır, bu da onları hipoalerjenik yapar. Yani kulak delme küpeleri ve aksesuar küpeler olarak çok uygundur. Bu çelik aynı zamanda insan vücudunda ömür boyu hiçbir zararlı yan etkisi olmadan kalan cerrahi implantlar gibi tıbbi amaçlar için de kullanılmaktadır.

Titanyum, korozyona çok dayanıklı, sert ve nispeten hafif olan doğal bir malzemedir. Tıbbi titanyum, yüksek kaliteli cerrahi implantlar için kullanılır. Toksik olmadığı ve vücutla kimyasal olarak reaksiyona girmediği ve böylece iyileşme sürecini hızlandırdığı için takı küpeler ve kulak delme küpeleri için mükemmel şekilde uygundur.

STUDEX delme küpeleri için 23. sınıf titanyum (6AL4V-ELI olarak da bilinir) kullanılır. Bu alaşım, kırılgan olmadan son derece saf ve esnek olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer alaşımlara kıyasla daha fazla parlaklık sunar. Bu alaşım sınıfı hipoalerjeniktir ve bu nedenle vücut içinde uzun süreler için çok uygundur.

STUDEX titanyum küplerimiz, %99,9 saf titanyumdan oluşan sızdırmaz bir yüzey oluşturan ek, patentli, özel bir işleme tabi tutulur. Bu ne aşınır ne de kararır. Ek olarak, bu, titanyum küpelerimizin açık altından şampanya rengine kadar değişen renk tonlarını elde eder.

STUDEX iş ortağı mağazalarında,

Sadece hipoalerjenik, cilt dostu küpelerimizi değil, büyük olasılıkla Sensitive by STUDEX® küpelerimizi veya altın, platin, titanyum veya gümüşten yapılmış diğer yüksek kaliteli küpelerimizi de bulacaksınız.

Plastikten yapılmış küpeler hakkında bir kaç kelime

Müşterilerimize, özellikle menşei yeri belirsiz olduğundan, ucuz plastik malzemelerden yapılmış küpelerden kaçınmalarını tavsiye ediyoruz. Plastik soğuduğunda bükülebilir veya parçalanabilir. Bu nedenle plastik, gerçek altın veya titanyum gibi en kaliteli malzemelerden yapılmış markalı küpelerle karşılaştırılamaz.

Image credits
Header image: © Joseph Chan/Unsplash; earrings: © STUDEX of Europe GmbH