Skip links

İlkbahar İçin İpuçları: Değişim Zamanı

İlkbahar ayları ipuçlarımızla birlikte nihayet bahar geldi!

Günler uzadı, güneş kendini göstermeye başladı ve nihayet kışı geride bırakmanın zamanı geliyor. Siz de baharı farklı şeyler yapmak, olaylara daha olumlu bakmak için bir fırsat olarak görüyor musunuz? Bu durumda sizin için birkaç ipucumuz var:

1. Kuaföre gidiyoruz

En çok göze çarpan şeyler, görünüşümüzdeki değişikliklerdir. Bu nedenle, bir “ilkbahar öz motivasyon ve yenilenme programı”, en sevdiğiniz kuaförü ziyaret ederek etkili bir şekilde başlatılabilir. Saçlarımız kış aylarından sonra genellikle kurur ve besleyici bakıma ihtiyacı olur. Saç rengimiz de ilkbaharda değişiklik gerektirir, örneğin röfle ve gölgelemeler gibi. Görünümünüzü önemli ölçüde değiştirmek istiyorsanız, uzundan kısaya, düz saçlardan kıvırcık modellere kadar yeni bir saç stiline karar verirken cesur seçimler yapmaktan korkmayın. Şimdi tam zamanı

2. Yeni bir favori

Listemizde sırada alışveriş var. Bunun için en iyi zaman, kuaför ziyaretinizden SONRA, çünkü en iyi göründüğünüz ve muhtemelen harika hissettiğiniz zaman da bu olacaktır. Genellikle en başarılı alışveriş deneyimlerimizi, ihtiyacımız olan şeylerin uzun bir listesine sahip olduğumuzda değil, “sadece bakınırken” yaşarız. İpucu: Önce bir bütçe belirleyin ve gerçekten size hitap edene bir şeyler bulana kadar kendinizi akışa bırakın. Yeni bir çanta, muhteşem bir çift ayakkabı, daha ılıman havalar için hafif bir ceket veya yeni sezonda şık bir elbise- her yerde gördüğünüz tüm o sıkıcı temel ihtiyaçlar yerine favori olma potansiyeline sahip özel bir parça . Eşarp, takı ve çanta gibi aksesuarlar her zaman modadır, bunu unutmayın.

4. Sağlıklı gıdaları özledik

Güneş göründüğünde ve sıcaklıklar donma noktasının üzerine çıktığında, vücudumuz vitaminleri özler. Baharda canınızın salata, çiğ sebze, yoğurt, ayran ve diğer sağlıklı yiyecekleri kışa göre daha çok çektiğini fark etmiyor musunuz? Yılın bu döneminden yararlanın. Radikal bahar diyetleriyle değil, beslenme şeklinizde mantıklı ve sağlıklı değişikliklerle. Gerçekçi olmayan kilo verme hedefleriyle değil, yiyecekleri birleştirmek gibi makul beslenme yöntemleriyle. Bu kış aldığınız kilolardan birkaçını kaybedeceğiniz gerçeğinin yanı sıra, kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Bahar nezlesi, güle güle! Farklı gıdaları birleştiren tarifleri çevrimiçi olarak veya kitaplarda ve dergilerde bulabilirsiniz. Ayrıca su veya şekersiz bitki veya rooibos çayı gibi bol miktarda sıvı içmeyi unutmayın.

5. Turp gibi olmak

Kendinizi formda hissetmenize için sağlıklı beslenmeye ihtiyacınız olduğu kadar, egzersiz yapmaya da zaman ayırmalısınız. Birçok insan koşarak ter atmayı tercih eder ama sizi aktif tutacak farklı bir spor dalı da olabilir. Önemli olan, egzersizlerinizi düzenli yapmanızdır. Egzersiz yapmak, örneğin gün aşırı 30 dakika koşmak gibi hayatınızın rutin bir parçası haline geldiğinde, artık bu size zor gelmeyecektir. Sadece deneyin; kesintisiz dört hafta, mazeret üretmeden. Dört haftanın sonunda en kötüsünü atlatırsınız ve artık egzersiz yapmak günlük hayatınızın doğal bir parçası haline gelir. Daha fazla ilham almak için, size farklı ipuçları sağlayan bir fitness dergisine, kitabına veya uygulamasına göz atmak isteyebilirsiniz.

6. Ruhumuz için küçük ikramlar

Ara sıra ruhunuz için iyi bir şeyler yapmayı da unutmayın. Sizi bir üst seviyeye taşıyacak kitaplar okumayı tercih edin. Pozitif düşünme hakkında bir şeyler okuyanlar, hayatlarını anlamlı bir şekilde yapılandırma konusunda, onları sosyal medyada “takip etmeyi bırakan” kişiler hakkında şikayet edenlere göre çok daha iyi motive oluyorlar. Kronik kurban rollerinde debelenip durduklarının farkında olmayanlar yerine, sizin “yapabilirim” tavrınızı paylaşan insanlarla kendinizi kuşatın. Karşılık beklemeden başkaları için güzel bir şey yapın, çünkü bu nezaket hareketlerinden siz de büyük enerji kazanacaksınız. Kendinize taze bahar çiçekleri alın ve onları kahvaltı masanıza koyun. Yaratıcı olun!

Image credits
Header image: © Anthony Delanoix/Unsplash; woman #1: © Patrizia Tilly/Fotolia.com; scissors: Markus Winkler/Unsplash; woman #2: © dreamerve/Fotolia.com; purple blossoms: © Charlotte Coneybeer/Unsplash; woman #3: © GalaxyPhoto/Fotolia.com; white blossoms: © Scott Webb/Unsplash