Skip links

Sorular & Cevaplar

İşte STUDEX iş ortakları için bazı sık sorulan sorular ve yanıtları. Herhangi bir sorunuz olursa bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Tüketicilerin sık sorulan soru ve cevapları için buraya tıklayın.

Son teknoloji delme cihazıyla kulak memesinden geleneksel kulak delme işlemi neredeyse hiç fark edilmez. Çoğu insan sadece en ufak bir çimdik hissettiklerini söyler. Kulak memeleri kanla iyi beslenir; bu nedenle, delik oldukça hızlı iyileşir. Bu, yalnızca 6 hafta sonra müşterilerin hipoalerjenik delme küpelerini çıkarabileceği ve başka küpeler takabileceği anlamına gelir. Yaklaşık 5 ila 6 ay sonra delikler tamamen iyileşir.

Üst düz kıkırdak bölgesinden (sarmal) kulak delme işlemi, ikinci popüler kulak delme türüdür. Kıkırdak, kanla beslenmeyen tek vücut dokusudur. Bu alanlarda vücut, metabolik ürünleri taşımak ve besleyici maddeleri sağlamak için kanı kullanamaz, bunun yerine difüzyonu kullanmak zorundadır. Bu nedenle bu bölgede kulak deldirmenin iyileşme süreci oldukça uzun sürer. Kıkırdak bölgesindeki hipoalerjenik kulak delme ancak 12 haftalık bir iyileşme döneminden sonra başka küpeler ile değiştirilebilir. Kulak kıkırdağının tamamen iyileşmesi yaklaşık 12 ay sürer.

Kulak delme işleminden önce, herhangi bir sağlık durumunu kontrol etmek için STUDEX kulak delme izin formunu kullanmalısınız. Örneğin müşterinizde diyabet, epilepsi, hepatit, HIV, hemofili (kanama bozukluğu), herhangi bir kalp rahatsızlığı veya baş dönmesi olmaması, kan sulandırıcı ilaç kullanmamış. Alkol veya uyuşturucu etkisi altında olmaması gerekir. Müşterilerinizi örneğin hamilelik sırasında kulak delmenin riskleri hakkında bilgilendirin. Müşterilerinize izin formunu okuyup imzalamaları için zaman tanıyın.

Birçok ülkede bulaşıcı hastalıkları önlemek için kulak delme işlemi belirli düzenlemelere tabidir. Kulak delme prosedürü ve ekipmanlarına ilişkin gereksinimler genellikle bu düzenlemelerle tanımlanır. Ayrıca dezenfeksiyon, temizlik ve imha gibi konuları da kapsar. STUDEX, ilgili tüm düzenlemelere uyduğunuzdan emin olmanız için mağazanız için kurallar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Çoğu ülkede kulak delme için yasal bir minimum yaş yoktur. Ebeveynler veya yasal vasiler, çocukları için doğru zaman noktasına bireysel olarak karar verebilir. Genellikle reşit olmayanlar (18 yaş altı) ebeveynleri veya yasal vasileri tarafından imzalanmış bir işlem formu getirmelidir. 16 yaşından küçükler için kulak delme işlemi sırasında bir ebeveyn veya yasal vasi bulunmalıdır. Yetişkinler (18 yaş ve üstü) de kulaklarını deldirmeden önce bir izin formu imzalamalıdır.

Tıbbi açıdan bakıldığında, yaş kulak delme için bir rol oynamaz. Alman Kulak Burun Boğaz Uzmanları Derneği’nin (Deutscher Berufsverband der Hals-Nasen-Ohren-Ärzte) belirttiği gibi:

“Tıbbi açıdan, kulağın çocukken veya daha sonra delinmiş olması önemli değil. Almanya, Freiburg’daki Kulak Burun Boğaz Uzmanları Derneği’nden Michael Deeg, “Kulak memesi her yaşta kulak delme için eşit derecede uygundur” diye açıklıyor. Uzman, ağrı eşiğinin çocuklar için yetişkinlerden daha yüksek olmadığını söylüyor. Genellikle delme işleminin kendisi sadece küçük bir tutam olarak algılanır.”
Kaynak: news.de/dpa, 16 Ekim 2012

Genel olarak ebeveynleri ve (yaşlarına bağlı olarak) çocukları, kulak delme işleminin olası riskleri ve delim sonrası uygun bakımın önemi hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirmelisiniz. Acele etmeyin ve “tabanca” gibi korkutucu kelimelerden kaçının.

Bir çocuğun kulaklarını delmeden önce, sadece kulak memelerini değil ellerini de temizlediğinizden emin olun, çünkü çocuklar genellikle delim sonrasında içgüdüsel olarak kulağa dokunurlar.

Kulak delme işlemi sırasında birçok çocuğun hareketsiz oturmadığını unutmayın. Sarılmak ve sokulmak için doldurulmuş bir hayvan çocuklara yardımcı olabilir. Birçok mağaza aynı zamanda iki personel ile her iki kulak memesinin aynı anda kulak delinmesini sağlar. Modern ve nazik kulak delme sistemimiz STUDEX System75 kullanırken bu gerekli olmasa da bazı durumlarda sunabileceğiniz bir şey olabilir.

Daha sonra, ebeveynlere ve çocuklara uygun delim sonrası bakımı anlatın ve bunun neden önemli olduğunu açıklayın. Kulak delme küpelerinin altı hafta boyunca sürekli olarak takılması önerilir. Ayrıca ebeveynlere küpe arkalığının doğru konumlandırılmasını gösterin ve onlara arkalığın kulak memesine çok sıkı oturmaması gerektiğini hatırlatın, çünkü bu, delik etrafında uygun hava sirkülasyonuna izin vermez ve bu nedenle iyileşme sürecini olumsuz etkiler.

Kulak delme işleminden sonra, müşterilerinizi uygun bakım hakkında bilgilendirin ve bir STUDEX delim sonrası bakım ürünü satın. Müşterilerinizin kulaklarının güzel ve sağlıklı kalması için günde iki kez düzenli bakım yapılması şarttır. Onlara yeni delinmiş kulaklar için ayrıntılı bakım talimatlarımızı vermeyi unutmayın. Bu talimatlara dikkatle uyularak iltihaplanmalar, enfeksiyonlar veya diğer komplikasyonlar kolayca önlenebilir.

Evet elbette. Ara sıra müşterilerden kulaklarını kışın deldirmenin iyi bir fikir olmadığı söylendiğini duyuyoruz. Ancak bu şehir efsanesinin nereden kaynaklandığını bilmiyoruz. Bu tamamen asılsızdır. Kulaklar yılın herhangi bir zamanında delinebilir. Soğuk, yeni delinmiş kulaklar için oldukça iyi olabilir.

Tabii ki şapka, atkı veya boyunluk takarken biraz dikkatli olmakta fayda var. Ancak müşterileriniz küpeler (özellikle sarkan küpeler) taktığında bu doğrudur ve kulak delme ile hiçbir ilgisi yoktur. Kışın iltihaplanma riski kesinlikle daha yüksek değildir.

Kulaklarını bir bakım ürünü ile temizleme arasında kuru tutmaya çalışmalıdırlar. Saç spreyi, şampuan, sabun ve diğer müstahzarlar yeni kulak deldirmelerinden uzak tutulmalıdır. Duş veya banyo sonrası kulak temiz su ile durulanmalı ve sonrasında bakım ürünü uygulanmalıdır.

İyileşme döneminde (kulak memesi için 6 hafta, kulak kıkırdağı için 12 hafta), yüzmekten kaçınmak en iyisidir. Sonuçta, her yeni kulak delme işlemi temiz tutulması gereken küçük bir yaradır. Halka açık yüzme havuzları genellikle mikroplarla, özellikle bakterilerle kirlenir. Klor ve yan ürünleri cildinizi kurutup tahriş edebileceğinden, klor kullanan havuzlar sorunlara neden olabilir. Göller veya denizler bile mikroplarla kirlenmiş olabilir. Bu nedenle, müşterileriniz yine de yüzmeye karar verir ve kulakları suyla temas ederse, yüzdükten sonra bakım sonrası ürünü kullanmalarını öneririz. Ayrıca yüzerken sonra çıkarmaları su geçirmez bir bandaj da kullanabilirler.

Bazı okullar, spor kulüpleri veya diğer kurumlar takı takma konusunda katı düzenlemelere sahiptir. Küpeler genellikle spor aktiviteleri sırasında yasak olabilir. Bant veya bandajla kapatılmalıdır. Müşterileriniz bu düzenlemeler hakkında önceden bilgi almalıdır. Yeni deliklerin kapanmaması için iyileşme sürecinde kulak delme küpeleri çıkarılmamalıdır. Herhangi bir düzenlemeden dolayı bu mümkün değilse, müşterinizin kulak deldirme işlemini yaz veya kış tatili veya benzeri dönemlerde planlamasını öneririz.

Yeni delinmiş veya tamamen iyileşmemiş kulak delikleri delme küpeleri çıkarılırsa kapanır. Bu nedenle delme küpeleri en az 6 hafta (kulak memeleri) veya 12 hafta (kulak kıkırdağı) boyunca sürekli olarak takılmalıdır. Kulak deliklerinin tamamen iyileşmesi 5 ay (kulak memeleri) veya 12 ay (kıkırdak bölgesi) kadar sürer.

Kulak delikleri tamamen iyileştikten sonra delme kanalının içi deri ile kaplanacaktır böylece kulak delme işleminin neden olduğu “yarayı” kapatacaktır. Bazen kulak delikleri kapalı gibi görünebilir çünkü iyileşmiş delikler bir süre küpe takılmazsa genellikle sebum salgılar.

Delme işleminden sonraki 6 veya 12 haftalık ilk iyileşme döneminden sonra bile (5 – 12 ay) yalnızca post-tip küpeler kullanmanızı, kancalı küpe takmamanızı öneririz. Küpe materyali cerrahi paslanmaz çelikten, titanyum, gerçek altın veya gümüş gibi diğer hipoalerjenik malzemelerden yapılmalıdır. Bu nedenle, küpe çeşitlerinizi tamamlamak için popüler Sensitive by STUDEX® hipoalerjenik küpe koleksiyonumuzu sunmaktan mutluluk duyacağız.


Bu sorulardan bazıları ve yanıtları, Uluslararası Kulak Delme Pazar Uzmanları Birliği’nin (EPM) referansıyla hazırlanmıştır.

Image credits
Header image: © Júnior Ferreira/Unsplash