Skip links

Doktorunuzun Muayenehanesinde veya Eczanede Kulak Delme

Sorularınız mı var? Cevaplar bizde.

Yüzük, kolye ve bilekliklerin yanı sıra küpeler de en popüler takı aksesuarlarındandır. Bu, sadece ilk kulak deldirmenizi değil, sonraki tüm kulak delmelerini de oldukça önemli bir olay haline getirir. Bu nedenle birçok kişi, doktorlarının veya eczacılarının tıbbi konulardaki mesleki yeterliliğini takdir ettikleri için tıp uzmanlarının tavsiyelerine başvurur.

STUDEX kulak delme sistemlerini kullanan doktor muayenehanelerinde veya eczanelerde emin ellerdesiniz: Bu faydalı kılavuz, profesyonel kulak delme ve sonrasındaki doğru bakım hakkında bilmeniz gereken her şey hakkında sizi bilgilendirecek. Bu konularla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuz veya eczacınız her zaman yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. Güzellik ve sağlık, kulak delme konusunda da her zaman yan yana gitmelidir. Doktorunuz veya eczacınız size gerekli tavsiyeleri verecektir.

Kulak delme; steril tek kullanımlık kartuşlara ve son teknolojiye sahip hijyenik kulak delme sistemleri kullanılarak, kulak memesi veya üst düz kıkırdak bölgesinin delinmesi anlamına gelir. Steril delme küpesi doğrudan deliğe yerleştirilirken aynı zamanda arkalığı otomatik olarak doğru şekilde konumlandırılır.

Vücut piercingleri; kulak memesi veya üst düz kıkırdak bölgesi dışındaki bölgelerde deriyi delmek anlamına gelir. İlk olarak, vücudun ilgili kısmı steril, tek kullanımlık içi boş bir iğne ile delinir. Daha sonra steril takı yeni açılan delikten sokulur ve delici tarafından el yordamıyla kapatılır.

Resimde pembe ile işaretlenmiş alanlar, doktorunuzda veya eczanenizde son teknoloji hassas aletlerle profesyonel kulak delme işlemi için uygundur.

Son teknoloji aletlerle yumuşak kulak memesinin geleneksel olarak delinmesi zar zor hissedilir. Çoğu insan sadece ufak bir çimdik gibi hissettiklerini söyler. Kulak memeleri bol kanla beslenir; bu nedenle delik oldukça hızlı iyileşir. Yani sadece 6 hafta sonra hipoalerjenik küpeleri çıkarabileceğiniz ve başka küpeler takabileceğiniz anlamına gelir. Normalde yaklaşık 5 ila 6 ay sonra delikler tamamen iyileşir.

Üst düz kıkırdak bölgesi (sarmal) boyunca kulak delme, ikinci popüler kulak delme türüdür. Kıkırdak, kanla beslenmeyen tek vücut dokusudur. Bu alanlarda vücut, metabolik ürünleri taşımak ve besleyici maddeler sağlamak için kanı kullanamaz, bunun yerine difüzyon kullanmak zorundadır. Bu nedenle bu bölgedeki delinen kulağın iyileşme süreci oldukça uzun sürmektedir. Kıkırdak bölgesindeki hipoalerjenik delme küpeleri, yalnızca 12 haftalık bir iyileşme döneminden sonra başka küpelerle değiştirilebilir. Kulak kıkırdak deliğinin tamamen iyileşmesi yaklaşık 12 ay sürer.

STUDEX iş ortaklarımız, kulak delmek için en son teknolojiye sahip hijyenik STUDEX System75 kulak delme sistemlerini kullanır. Hipoalerjenik delme küpesi ve küpe arkalığını içeren bu hassas aletlere doğrudan steril bir kartuş yerleştirilir. Aleti tutan elin kısa bir hareketiyle özel delim küpesi kulak memesinden itilerek kulak nazikçe delinir. Kulağın arkasındaki klips aynı anda küpe iğnesi üzerindeki çentikte otomatik olarak doğru şekilde konumlanır. Son teknoloji kartuş sistemleri sayesinde enstrümanın kendisi değil sadece steril delim küpesi ve klips kulağa temas eder. Delik delme işlemi bu şekilde yapılır.

Belirli maddelere karşı alerjik reaksiyon gösterip göstermediğinizi biliyor musunuz? Örneğin, nikel, ev tozu, belirli ilaçlar veya antiseptikler? Ailenizde bilinen herhangi bir alerji vakası var mı? Emin değilseniz, lütfen kulağınızı delmeden önce pratisyen hekiminizle bu konuyu netleştirin. Komplikasyonları önlemek için bu gereklidir.

Alerjik reaksiyonlardan kaçınmak, önlemek ve ayrıca hızlı bir iyileşme süreci geçirmek için yalnızca cerrahi paslanmaz çelik 316 Ltitanyum veya gerçek altın gibi en kaliteli malzemelerden yapılmış küpeler seçmelisiniz. Lütfen küpelerinizin AB Reach Yönetmeliği 2004/96/EC uyarınca hipoalerjenik ve cilt dostu olduğundan emin olun.

Günlük yaşamda nikel pek çok yerde bulunabilir: takılar, gözlük çerçeveleri, saatler, fermuarlar, düğmeler, tokalar veya makaslar. Ayrıca çelik her zaman nikel ve diğer malzemelerden oluşur. Marul veya çikolata bile eser miktarda nikel içerir. Ucuz moda takılar yüksek miktarda nikel içerebilir. Bazı insanlar nikele karşı alerjik reaksiyonlar gösterebileceğinden, AB Reach Yönetmeliği her hafta cilde salınmasına izin verilen nikel miktarına sınırlar getirmektedir. Kulak takıları için bu sınırlar, haftada santimetre kare başına maksimum 0,2 mikrogramdır (yani, bir gramın milyonda 0,2’si).

316L işaretli cerrahi paslanmaz çelik gibi malzemeler ve ayrıca kulak delmek için yaygın olarak kullanılan malzemelerden olan titanyum da tıpta kullanılmaktadır. Örneğin zararlı yan etkilere neden olmadan ömür boyu insan vücudunda kalan cerrahi implantlar için. Doktorunuz veya eczacınız tarafından takılan herhangi bir STUDEX delim küpesinin hipoalerjenik ve cilt dostu olduğundan ve AB Reach Yönetmeliğinin maksimum sınırının önemli ölçüde altında olduğundan emin olabilirsiniz. Bu nedenle kulak delmek için mükemmel şekilde uygundur.

Reşit olmayanlar (18 yaşından küçükler) ebeveynleri veya yasal vasileri tarafından imzalanmış bir form getirmelidir. 16 yaşından küçükler için kulak delme işlemi sırasında bir ebeveyn veya yasal vasi bulunmalıdır.

Yetişkinler (18 yaş ve üstü) ayrıca kulaklarını delmeden önce bir onay formu imzalamalıdır.

Genel olarak, çoğu ülkede kulak delmek için yasal bir minimum yaş yoktur. Ebeveynler veya yasal vasiler, çocukları için doğru zamana bireysel olarak karar verebilir. Doktorunuz veya eczacınız bireysel tıbbi tavsiye vermekten mutluluk duyar.

Tıbbi açıdan bakıldığında, kulak delme için yaş bir rol oynamaz. Alman Kulak Burun Boğaz Uzmanları Derneği’nin (Deutscher Berufsverband der Hals-Nasen-Ohren-Ärzte) belirttiği gibi:

Tıbbi açıdan kulağın çocukken veya daha sonra delinmiş olması hiç fark etmez. Almanya, Freiburg’daki Kulak Burun Boğaz Uzmanları Derneği’nden Michael Deeg, “Kulak memesi her yaşta kulak delmek için eşit derecede uygundur” diye açıklıyor. Uzman, ağrı deneyiminin çocuklar için yetişkinlerden daha yüksek olmadığını söylüyor. Genellikle kulak delimi sadece küçük bir küçük bir çimdik olarak algılanır.

Kaynak: news.de/dpa, 16 Ekim 2012

Kulağı delmeden önce, doktorunuz veya eczacınız sözde kontrendikasyonları sizinle birlikte açıklığa kavuşturacak ve kulak delmenin genel risklerinin yanı sıra uygun bakımın önemi hakkında sizi bilgilendirecektir. Kontrendikasyonlar, örneğin hemofili (kanama bozukluğu), HIV, hepatit veya ağır yara izine yatkınlık olabilir. Bilinen alerjiler, özellikle metal intoleransları hakkında da incelenirsiniz. Tıp uzmanı daha sonra kulağınızı olası kesikler, kızarıklıklar veya cilt düzensizlikleri açısından inceler ve herhangi bir bulgu olması durumunda kulak delme işleminin daha sonraki bir zamana ertelenmesini önerir.

Çok küçük olabilir ama yeni açılmış bir delik bir yaradır. Bu nedenle hijyen önemlidir. Özellikle yanlış veya yetersiz bakım sonrası enfeksiyon veya iltihaplanma riskini en aza indirmek için doktorunuz veya eczacınız tarafından verilen bakım talimatlarına uymanız önemlidir.

Birçok ülkede kulak delme “hijyen düzenlemelerine” tabidir. Örneğin Almanya’da bunlar “bulaşıcı hastalıkların önlenmesine ilişkin yönetmeliğe göre işletmelerin izlenmesine ilişkin yönetmeliklerdir” (“Bestimmungen der Überwachung von Betrieben gemäß der Verordnung zur Verhütung übertragbarer Krankheiten”). Kulak delme prosedürü; tesislere ve ekipmanlarına yönelik gereksinimler, dezenfeksiyon, temizlik ve imha gibi diğer tüm konuları da kapsayan özel hijyen planları ile tanımlanır. Doktorunuzun muayenehanesindeki veya eczanenizdeki tıp uzmanlarının tüm hijyen kurallarına uyduklarından emin olabilirsiniz. Kulak delme uzmanı tek kullanımlık eldivenler giyer. Kulak uygun şekilde dezenfekte edilir. Hipoalerjenik delici küpe ve klipsi, kapalı tek kullanımlık bir kartuş içinde paketlenmiştir, böylece sterillik sağlanır. Uzman, küpeye veya klipse dokunmadan kartuşu alete yükler. Enstrümanın kendisi kulağınızla temas etmez. Yine de alet, çalışma yeri ve tüm yüzeyler her kullanımdan sonra dezenfekte edilmektedir.

Bakım ve Önlemler

Profesyonel kulak delme, iltihaplanma riskini en aza indirir

Kulak delme işleminden sonra, kulaklarınızı güzel ve sağlıklı tutmak için uygun ve düzenli bakım şarttır. Yeni delinmiş kulaklar uygun bakım ürünleriyle günde en az iki kez temizlenmelidir. Doktorunuz veya eczacınız size bakım sonrası detayları açıklayacak ve yeni delinmiş kulaklar için size bir bakım ürünü ve ayrıntılı talimatlar verecektir. Bu talimatlara dikkatle uyularak iltihaplanmalar, enfeksiyonlar veya diğer komplikasyonlar kolayca önlenebilir.

İyileşme döneminde gereksiz yere kulağınıza veya küpeye dokunmayın. Küpeye veya kulaklarınıza dokunmadan önce daima ellerinizi iyice yıkayın. Kulak delme aleti, klipsi küpe iğnesi üzerinde otomatik olarak doğru bir şekilde konumlandırır. Küpe arkalığını küpe iğnesi boyunca kulağa doğru itmeyin. Bu sayede küpe ve arkalığı doğru konumlandırılır ve delme kanalında yeterli hava sirkülasyonu sağlanır. Çok sıkı oturan bir küpe enfeksiyona neden olabilir.

Hipoalerjenik delim küpelerini çıkarmadan önce kulak memelerinizde en az 6 hafta aralıksız bırakın. Kıkırdak piercingleri için, delim küpesini sürekli olarak en az 12 hafta kulağınızda bırakın. Küpeler bu süre zarfında, bakım işlemleri için dahi olsa kulaktan çıkarılmamalıdır.

Genel olarak, delim sonrası bakım ürünü ile yaptığınız temizlikler arasında kulaklarınızı kuru tutmaya çalışın. Saç spreyi, şampuan, sabun ve diğer yabancı maddeleri yeni kulak delim noktalarından uzak tutun. Duş veya banyodan sonra kulak temiz su ile durulanmalı ve ardından bir bakım ürünü ile temizlenmelidir.

Bazı okullar, spor kulüpleri veya diğer kurumların takı takma konusunda katı düzenlemeleri vardır. Küpeler genellikle spor faaliyetleri sırasında yasak olabilir veya bant ve bandajla kapatılmalıdır. Lütfen bu kurallar hakkında önceden bilgi alınız. Yeni deliklerin kapanmaması için iyileşme sürecinde delim küpeleri çıkarılmamalıdır. Herhangi bir düzenleme veya kural nedeniyle bu mümkün değilse, kulak delme işleminizi tatil dönemi için planlamanızı öneririz.

Yeni delinmiş veya tam olarak iyileşmemiş kulak deliklerinden küpeleri çıkarırsanız kapanır. Bu nedenle delim küpeleri en az 6 hafta (kulak memeleri) veya 12 hafta (kulak kıkırdağı) sürekli olarak takılmalıdır. Kulaklardaki delinen bölgelerin tamamen iyileşmesi 5 ay (kulak memeleri) veya 12 ay (kıkırdak bölgesi) kadar sürer.

Bununla birlikte, kulak delikleri tamamen iyileştikten sonra tekrar bir araya gelemezler. Delme kanalının içi, kulağı delmenin neden olduğu “yarayı” kapatan deri ile kaplanacaktır. Bazen delinen bölgeler kapalı gibi görünebilir çünkü bir süre küpe takmazsanız iyileşmiş delim bölgeleri genellikle sebum salgılar.

İyileşme döneminde (kulak memeleri için 6 hafta, kulak kıkırdağı için 12 hafta) yüzmekten kaçınmak en iyisidir. Sonuçta, her yeni kulak deliği, mümkün olduğu kadar temiz tutulması gereken küçük bir yaradır. Halka açık yüzme havuzları genellikle mikroplarla, özellikle de bakterilerle kirlenir. Klor ve yan ürünleri cildinizi kurutup tahriş edebileceğinden, klor kullanan havuzlar sorunlara neden olabilir. Göller veya okyanuslar bile mikroplarla kirlenmiş olabilir. Bu nedenle, yine de yüzmeye karar verirseniz ve kulağınız su ile temas ederse, yüzme sonrasında bir bakım ürünü kullanmanızı öneririz. Yüzdükten sonra çıkarmanız gereken su geçirmez bir bandaj da kullanabilirsiniz.

Kulak deliminden sonraki 6 veya 12 haftalık ilk iyileşme döneminden sonra bile, sonraki iyileşme döneminde sadece çivi tipi küpeler kullanmanızı öneririz, kancalı küpeler kullanmayın. Küpe iğnesi, cerrahi paslanmaz çelikten veya titanyum, gerçek altın veya som gümüş gibi diğer hipoalerjenik malzemelerden yapılmalıdır. Sensitive by STUDEX, delim sonrası küpeleri olarak her zaman idealdir. Ucuz moda takıların kullanılmasını önermiyoruz, çünkü bu tür takılar büyük miktarda nikel açığa çıkarabilir veya zararlı ağır metaller kurşun ve kadmiyum veya aynı derecede zararlı başka bir metal kobalt ile yüklü olabilir.

Birçok kadın büyük küpeler takmayı sever. Ancak bunlar oldukça ağır olabilir ve bağ dokusunu aşağı çekebilir. Kulak memelerinin kalıcı bir deformasyona uğramaması için sadece özel günlerde ağır küpeler takmanızı öneririz.

Normalde, kulak delme işlemi eğitimli bir uzman veya tıp uzmanı tarafından yapıldığında herhangi bir komplikasyon görülmez. Bununla birlikte, nadir durumlarda, yara enfekte olabilir. Enfeksiyonun en yaygın nedeni, uygun olmayan bakımdan kaynaklanır. Enfeksiyonun şiddetine göre antibiyotik kullanımı gerekli hale gelebilir. Bu nedenle, olası intoleransı açıklığa kavuşturmak için her zaman doktorunuzla iletişime geçmenizi öneririz.

Nadir durumlarda, çapraz intoleranslar meydana gelebilir. Tavsiyemiz: Antibiyotik kullanıyorsanız, kulak delmeyi daha sonraya erteleyin.

Şiddetli enfeksiyonlar yoğun kızarıklığa veya şişmeye, kanamaya veya iltihaplanmaya neden olabilir ve genellikle çok ağrılıdır. Bu gibi durumlarda, derhal aile hekiminize veya dermatoloğunuza başvurun. Enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak, delici küpenin çıkarılması gerekip gerekmediğine doktorunuz karar verecektir. Yarayı iyice temizleyip dezenfekte edecek ve evde iyileşme sürecini nasıl ilerleteceğiniz konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır. Kulak kıkırdağı küpeleriyle ilişkili komplikasyonları hafife almayın! Komplikasyon durumunda tıbbi yardım alınmaması, kulak kıkırdağında kalıcı yaralanmalara neden olabilir.

KULAK DELİMİ KONTROL LİSTESİ

Kulaklarınızı yalnızca eğitimli uzmanlara veya tıp uzmanlarına deldirin.

Sizin veya ailenizin alerjisi varsa (örneğin nikel, ev tozu, bazı ilaçlar veya antiseptikler) önceden açıklığa kavuşturun.

Herhangi bir ilaç kullanıyor musunuz? Antibiyotiklere dirençli misiniz? Emin değilseniz, lütfen doktorunuza başvurun.

Okulunuzda, spor kulübünüzde vs. küpe takmayla ilgili olası düzenlemeler ve kurallar hakkında bilgi edinin.

Kulağınızın hangi bölgesini delmek istediğinizi önceden dikkatlice düşünün.

Kulak delme aletiyle birlikte steril tek kullanımlık kartuşların kullanıldığından ve manuel basınçla çalıştırıldığından emin olun. STUDEX System75’i talep edin.

Küpelerinizin Avrupa Birliği Reach Yönetmeliğine uygun olarak hipoalerjenik ve cilt dostu olduğundan emin olun.

Doktorunuz veya eczacınız tarafından verilen bakım talimatlarına dikkatle uyunuz.

Kir, şampuan veya sabunu yaradan uzak tutun ve mümkünse yüzmeyin.

Enflamasyonlar veya diğer istenmeyen semptomlar ortaya çıkarsa, derhal tıbbi yardım alın.

Yaranın tamamen iyileşmesine izin verin.

İyileşme döneminden sonra, Sensitive by STUDEX gibi hipoalerjenik malzemelerden yapılmış küpeler seçin.

STUDEX® kulak delme merkezi bulun

İl ve ilçe bilgilerinizi paylaşın

Kulak delimi hakkında sorularınız mı var?

Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza başvurun veya bize bir e-posta gönderin.

Image credits
Header image: © Dmitry Kalinovsky/Shutterstock.com; images “care and prevention”, woman pointing to ear, and 3 women: © Syda Productions/Shutterstock.com; girl in pool: © tan4ikk/Fotolia.com; woman with chandelier earrings: © Svetlana Fedoseeva/Fotolia.com; drugs: © Stillfx/Fotolia.com; other images and illustrations: © STUDEX of Europe GmbH