Skip links

Harrison Ford (70) küpe takıyor, kime ne?

Harrison Ford kısa süre önce 70 yaşına girdi (13 Temmuz 2012). Star Wars’ta Han Solo’yu oynayan ve Indiana Jones filmlerinde ana karakter olan oyuncunun doğum günü, online dünyada ağırlıklı olarak iki farklı etkiye neden olmuş gibi görünüyor. Birinci olarak, özellikle 1970’lerde ve 1980’lerde doğup büyüyenler, kendilerini aniden yaşlı hissettiler. İkinci olarak, oldukça fazla sayıda insan, yetişkin erkeklerin küpe takmasından hoşlanmadıklarını ifade etme ihtiyacı hissetti.

Bu tepkileri aşmalıyız artık, gençler. Ve adamı biraz rahat bırakmalı. 1997’de kulaklarını deldirdi. Evet, 55 yaşındaydı ve buna alışmak için yıllarınız vardı. Beğenmek zorunda değilsiniz ama Harrison Ford adını duyduğunda aklınıza gelen tek şey bu mu?

Harrison Ford (doğum:13 Temmuz 1942), Akademi Ödülü ve BAFTA Ödülü adayı, Altın Küre ödülü kazanmış Amerikalı sinema oyuncusudur. En çok orijinal Yıldız Savaşları üçlemesindeki esprili uzay pilotu Han Solo ve Indiana Jones serisinde canlandırdığı maceracı, azimli arkeolog, Indiana Jones rolleri ile tanınır. Ayrıca Ridley Scott’un 1982 tarihli kült bilim-kurgu filmi Bıçak Sırtı, Andrew Davis’in efsane TV dizisi The Fugitive’den uyarladığı Kaçak filmi ve yine yüksek gişe hasılatı kazanmış Air Force One, Tanık, Presumed Innocent ve Gizli Gerçekler gibi filmlerde rol almıştır. Gişeyi altüst eden the Extra-Terrestrial’daki küçük rolü filmin son kurgusunda silinmiştir.

1997 yılında Empire sinema dergisinin düzenlediği “Tüm Zamanların En Büyük 100 Film Yıldızı” listesinde 1 numaraya oturmuştur. Eylül 2006’da, Ford’un rol aldığı filmlerin gişe hasılatı ABD’de yaklaşık olarak 3.1 milyar $, dünya çapında ise 6 milyar $ civarındadır.[1] Bu rakamlar Harrison Ford’u, Tom Hanks’in ardından tüm zamanların en fazla gişe yapan 2. aktörü konumuna getirmiştir. Yine Empire dergisinin yaptığı “Tüm Zamanların En Seksi 100 Film Yıldızı” listesinde 15. sırada yer aldı. 1998 yılında “People” dergisi tarafından yaşayan en seksi adam seçildi. Kulağını 1997 yılında 55 yaşındayken deldirmiştir. İnsanlar onun küpe taktiğını fark ettikleri zaman değişik spekülasyonlar ürettiler . Bunun orta yaş krizinden yada Ally McBeal dizisinden tanıdığımız Calista Flockhart’ın 70 yaşındaki sevgilisi Harrison Ford’a küpe taktırdığı yazıldı. Oysa ki Ford yıllardır küpeli. Hatta bir röportajında küpe takmasıyla ilgili bir açıklaması da vardı.

Harrison Ford küpe takmasıyla ilgili eleştirileri umursuyor mu? Hiç sanmıyoruz. Aksine 70 yaşını geçmesine rağmen hala küpe takıyor. Küçük bir halka küpe takarak başlamıştı, şimdi çivi tarzında bir küpe kullanıyor. Delinen kulağıyla ilgili olumsuz tepkilerle karşı karşıya kalacağını biliyordu çünkü insanlar yakışıklı oyuncunun imajına ya da canlandırdığı karakterlere uymayacağını düşünüyorlardı. Ama eminim ki küçük bir küpe kadar önemsiz bir şey için bu kadar eleştiri beklemiyordu. Ancak, başkalarının ne düşündüğü tarafından kontrol edilmeyi reddediyor. Ve bu tam olarak Han Solo tarzı değil mi? “Sadece bir kişiden emir alıyorum: kendimden.”

Yani insanlar Harrison Ford’un küpesini 15 yıl daha tartışmayı seçseler bile bu hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Belki de Hoşgörüsüzlük Ligi’ne yeni bir yem vermek için 85. doğum gününde bir dövme yaptırır.

Image credits
Header image: © Landmark/PR Photos