Skip links

Eczacımızdan Kulak Delme Önerileri – Eczacı İbrahim Yavuz

Yılların tecrübeli eczacısı ve Haseki Tillo Eczanesi kurucusu Sayın İbrahim Yavuz, kulak delme işleminin püf noktalarını sizler için anlattı.

Çocuklara Küpe Takmak

Zaman zaman eczaneme geç geldiğim günler olur, işte onlardan biriydi… Eczaneme biraz geç kalmıştım, aceleyle içeri daldım. Bir an önce önlüğümü giyip eczanemin başına geçebilmek telaşındayken, içerideki kargaşa beni yolumdan etti.

Küçücük bir çocuk, bir buçuk yaşında var yada yok… Ağlıyor. Ama ne ağlamak! Kan ter içinde kalmış, gözyaşları sel, sesi eczanenin sınırlarını zorluyor. Küçücük bir bedenden bu sesin nasıl çıktığını anlamakta zorlanırken, bir an önce müdahale etmek gereğini duydum.

Annesi, halası, teyzesi ninesi velhasıl kadın kısmından tüm akrabası, bir buçuk yaşındaki bebeği düğüne hazırlıyormuşçasına, başına üşüşmüş cee li cii li bir takım seslere bilmediğimiz anlamlar yükleyerek akıllarınca çocuğu yatıştırmaya çalışıyorlardı.

– Konu nedir? Dedim.

– Çocuğa küpe taktıracağız da onu ikna etmeye çalışıyoruz, dediler.

– Kaç yaşında? diye sordum.

– Daha bir buçuk yaşında dediler.

– Eee ne aceleniz var bakın siz de daha bir buçuk yaşında diyorsunuz dedim.

İhtimalen bu ekibin hummalı ikna çalışmasına son vermem onlarda bir eksiklik duygusu yaratmıştı, bir müddet onlara küpe takmanın usul ve adabıyla ilgili konuştum. Ellerinden oyuncağı alınmış çocuklar gibi, boyunlarını büktüler.

Sözün kısası Değerli okurlar, Amacım bir törensellik katılmış bu süreci baltalamak değildi, acizane doğruları gösterip paniklerine bir son vermekti. Neyse ki bunda muvaffak olmuştum. Eminim pek çok meslektaşım benzeri tabloların içinde kalmıştır.

Tabiî ki toplumumuzda cinsiyet ayrımını belirginleştirmek, sosyal bir olguyu tamamlamak için kız çocuklarına küpe takılmasını yadırgamıyorum. Tam aksine küpe takılacak günü hevesle beklemek, çocuğu buna hazırlamak, bu işin adeta çocukluktan çıkıp kadın olmaya adım atmak kadar özel bir an olduğunu ifade etmeye çalışmak, özene bezene ilk küpeyi seçmek, el ele tutuşup bu eylemi tamamlamak için mahallenin Eczacısına gitmek ve o heyecanı paylaşmak çok güzel bir duygu olsa gerek. Hatta biraz abartarak erkek çocuklarının sünnet törenleriyle benzeştirmekte mümkündür.

earrings for children

Kulak Deldirmeye Hazırlık

Öncelikle sizlere sakin olmayı tavsiye ederim, eskiden olduğu gibi kulak memesini ip geçirilmiş yorgan iğnelerini ateşte kızartarak kulakları delmiyoruz. Günlerce yara ve iltihaplar içinde, acıdan kıvranmaya mahkum etmiyoruz. Dolayısıyla her yaştan her kişiye, artık istediği her zaman gayet konforlu bir şekilde küpe takmak mümkün.

Hatta küpeler o kadar geliştirildi ki gerek modelleri gerekse uygulama cihazlarıyla birer teknoloji harikasına dönüştüler.

Bana göre kulak memesinin yeterince geliştiğinden emin olduktan sonra özellikle bu konuda uzmanlaşmış eczanelerde, belki de varsa ilgilenen doktor nezaretinde uygulanmasını tavsiye ederim.

STUDEX System75 ile Kulak Delimi

Şu anda steril kartuşlar içinde saf altından tutun, titanyumuna kadar son derece saf ve alerji riski minimuma indirilmiş metal alaşımlarla hazırlanmış küpeler vardır. Bu küpelere öylesine yüksek teknolojiler yüklemişler ki, adeta silahın namlusundaki yivlerin, merminin hızını dönüşünü etkilediği gibi, küpelerin delici uçlarına özellikler kazandırmışlar.

Klasik tabancalı küpelerin aksine; sessiz, ağrısız, kansız oldukları gibi uyuşturmaya da ihtiyaç duyurmamaktadırlar.

Okun yaydan çıkması gibi çalışmadıkları için, işaretlenen bölgeyi kaçırmak, hedefin dışına çıkmak ihtimali yoktur. Sessiz olduğu için, acıdan çok, sesten korkarak ağlayan çocukların canı yandı endişesiyle annelerin paniklemesi önlenmiş olmaktadır.

Son derece albenili modellerin yanı sıra, küpeleri pırlanta kesimli gerçek zirkon taşlarla bezemişler. İnert olmaları, büyük riskler taşımamaları, konforunu artırmakta, Hatta ömür boyu takılabilme imkanı sağlamaktadırlar.

STUDEX Ear Piercing for Children

Kulak Deldirirken Nelere Dikkat Etmeli?

Ancak kaş, göz, dudak çevresi, dil vb. yerlere küpe benzeri uygulamaları kesinlikle tavsiye etmiyorum. Sinir dokusunca oldukça zengin olan bazı bölgelerde, felç gibi kalıcı bazı hasarlara sebep olabileceğini göz ardı edilmemeliyiz.

Takılacak küpenin özellikle; kişiye özel kullan at tekniğiyle üretilmiş kartuşlu, steril, materyal olarak sertifikalı bir takım alerji testlerinden başarıyla geçmiş ve saf metallerden biriyle yapılmış ya da kaplanmış olduğuna dikkat edilmelidir.

Sözlerimi burada tamamlamaya çalışırken, başta anlattığım örnekte olduğu gibi, acele etmeye gerek yok, uygun zamanı bekleyip, gayet rahat bir şekilde ve arzu ettiğiniz herhangi bir eczaneden özellikle steril kartuşlar içindeki küpelerinizi seçebilir, uzman eller vasıtasıyla taktırabilirsiniz.

Şimdiden iyi günlerde, hatta mürüvvetini göreceğiniz günlerde de güle oynaya takacağı şıkıdım küpeleriyle, genç kızlığa namzet bebelerinize;

Sağlıklı mutlu küpe takma törenleri diliyorum.

Ecz. İbrahim YAVUZ
Haseki Tillo Eczanesi – İstanbul