Skip links

Çocuklar Günü : Çocuklarımızı Nasıl Kutluyoruz

Çocuk bayramında çocuklar dikkatimizin merkezindedir. Çocuk Bayramı’nın amacı, insanların ilgisini çocukların ihtiyaçlarına ve haklarına çekmektir. “Uluslararası Çocuk Günü” ve “Dünya Çocuk Günü” terminoloji olarak aynı amaca sahip olsa bile biraz kafa karıştırıcıdır. Çünkü aynı şey değildirler.

1 Haziran’da kutlanan Uluslararası Çocuk Günü Ağustos 1925 yılında Çocukların Refahı için Cenevre Dünya Konferansında kabul edildi. Örneğin, Çin ve birçok Doğu Avrupa ülkeleri gibi (eski) komünist ülkelerin çoğunluğu, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nü kutlar. Bu aynı zamanda Almanya’nın birleşmesinden önce eski Doğu Almanya’da Çocuk Bayramı olarak kutlanırdı. Almanya’da birçok bölge de bu geleneği sürdürdü.

Evrensel Çocuk Günü, Birleşmiş Milletler ve Çocuk Fonu UNICEF tarafından Eylül 1954 yılında ilan edilmiştir. Günümüzde ülkeden ülkeye değişen tarihlerle 145 ülkede kutlanmaktadır. Almanya ve Avusturya’da 20 Eylül Evrensel Çocuk Günüdür. Almanya gibi ülkelerde Anneler Günü ya da Babalar Günü ile karşılaştırıldığında Çocuk Günü sadece küçük bir rol oynar. Birçok kişi böyle bir günün var olduğu gerçeğinin farkında değildir. Ama bu ülkeden ülkeye değişir.

Children's Day Earrings

Çocuklarımız kutlanmayı hak ediyor. Birçok ülkede Çocuk Bayramı çok büyük faaliyetler ve çocuklar için etkinliklerle kutlanır. Çocuk partileri, tiyatro gösterileri, konserler, etkinlikler ve atölye çalışmaları düzenlenir. Bu günlerde hayvanat bahçeleri, su parkları ve diğer eğlence merkezleri ücretsiz veya indirimli biletler sunarlar. Birçok mağaza Çocuk Bayramına özel indirimler yapar.

Macaristan’da 1931 yılından bu yana Çocuk Haftası kutlanır. 1950’de Mayıs ayının son Pazar günü Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başladı. Bu yıl 25 Mayıs’ta kutlanacak. Macaristan’da çocuklar aileleriyle birlikte olur ve hediyeler alırlar. Macaristan’daki iş arkadaşımız Éva şöyle aktarıyor:

“Çocuk Bayramı’nda ailemle sirke gittiğimi hatırlıyorum. Gösteriden sonra hayvanları severdim ve hatta bir file binmeme izin verirlerdi. Atlı karıncaları çok severdim. Bu kadar çok çocukla birlikte olmak her zaman eğlenceliydi. Hediye olarak şeker ve oyuncaklar alırdık ve birçok isteğimiz gerçekleşirdi. Biz çocuklar için bu her zaman çok özel bir gündü.”

earrings for children

Eğer Çocuklar Gününe özel hediyeler bakıyorsanız. My First Earring sizin ihtiyacınızı karşılayacak bir konsept olabilir. Birçok STUDEX Kulak Delme Merkezi kulak delimi sonrasında verilen hediye sertifikalar sağlamaktadır.

Rusya’da da Almanya’da olduğu gibi 1 Haziran Çocuklar Günü olarak kutlanır. Fakat Rusya’da toplumsal hassasiyet daha gelişmiştir. Bu özel güne istinaden caddeler ve meydanlarda afişler ve süslemeler yapılır. Rusya’da bulunan çalışma arkadaşımız Tatyana o günleri şöyle hatırlıyor:

“Ben çocukken anaokulumuzda ve daha sonra okulda tüm çocukların katıldığı konserler düzenlenirdi. Ebeveynlerimiz elbette her zaman davet edilirdi ve onlar bizim en büyük hayranlarımızdı.”

STUDEX ulusal ve uluslararası çocuklarla ilgili birçok projeyi destekler. Örneğin: Genç spor kulüplerine, anaokullarına ve birçok ülkede çocuk esirgeme kurumlarına yada Hindistan’da sel felaketinde zarar görmüş çocuklara yapılan yardımlar gibi, bunu topluma olan borcunu geri ödeme fırsatı olarak görür.

Image credits
Header image: © Priscilla Du Preez/Unsplash; doll: © ChristArt/Fotolia; girl: © STUDEX of Europe GmbH