Skip links

Baselworld 2012: Hollywood Ünlüleri

Sonunda başladı: Baselworld 2012. Dün İsviçre Federal Ekonomi İşleri Departmanı Başkanı Johann Schneider-Ammann, saatler ve mücevherler için dünya ticaret fuarının resmi açılışını yaptı. Baselworld 2012’de 1.815 katılımcı, 100.000’den fazla ziyaretçi ve 3.000’den fazla medya temsilcisinin yer alması bekleniyor.

Baselworld, yılın uluslararası endüstri etkinliği olarak biliniyor. Saat ve mücevher tutkunlarının kalplerinin biraz daha hızlı attığı yer burasıdır. Sektörde itibarı ve adı olan her şey burada temsil edilmektedir. Bir ziyaretçi olarak nereden başlayacağınızı tam olarak bilmiyosanız: Breitling, Bulgari, Chanel, Chopard, Gucci, Hublot, Omega, Patek Philippe, Rolex, TAG Heuer, Tiffany & Co., Tissot, Swarovski ve çok daha fazlası sizleri bekliyor. Gittiğiniz her yerde her şey parlıyor, parlıyor ve parlıyor. Çeşitli kongre salonlarının adları şimdiden umut verici görünüyor: “Rüyalar Salonu”, “Tutkular Salonu”, “Vizyon Salonu”, “Yenilikler Salonu”…

Birçok katılımcı, Baselworld’de yeni ürünlerini veya gelişmeleri duyurur. Ticaret fuarından uzun zaman önce, birçok üretici merak uyandırmak için çeşitli basılı ve çevrimiçi medyayı kullanıyordu. Mesala Omega, YouTube’da, bir giriş videosu hazırladı ve Twitter kanalında çeşitli duyurular yaptı. Bu şekilde şirket, yeni saat modellerinin bir ön izlemesini sunabildi ve gerçek görünümünü çok fazla açıklamadan halkın ilgisini çekmeyi başardı. Swarovski Twitter’da standının ışıltılı duvarına bir göz atmamıza izin verdi, “Işıltı Gölü”.

Hollywood’dan Bir İpucu

Birçok katılımcı, pazarlamalarını özellikle Baselworld’e odakladı. Birkaç aydır hazırlıklar, şaşırtmak ve daha çok şaşırtmak için tasarlanmış en görkemli girişle dünyanın her yerinden göz kamaştırıcı müşterilere yönelik olarak her köşede hazırlandı. Bu şekilde Tag Heuer şimdiye kadar çok iyi saklanan bir sırrını açıkladı: Bu lüks saat üreticisinin yeni LINK LADY serisi için, TAG Heuer’in yeni temsilcisi ilham kaynağı Amerikalı aktris Cameron Diaz. Bu büyüleyici Hollywood ünlüsü, “dünyanın dört bir yanındaki güzel, asi kadınlara” adanmış bir koleksiyon olan bu yeni koleksiyona açılış gününde göz alıcı bir giriş yaptı.

Önde gelen bir konuk daha sadece medyayı değil, görünüşe göre Hublot CEO’su Jean-Claude Biver’ı da şaşırttı: Arnold Schwarzenegger bir otomobil fuarını ziyaret ettikten sonra Baselworld’e de katıldı. Kaliforniya’nın eski valisi ve Hollywood ikonu saatlere bayılıyor. Biver, kendisine 5 milyon ABD doları değerindeki en büyük Hublot koleksiyonunu gösterme fırsatı buldu. Ancak eski “Terminatör” bile bu konuda savurganlık yapmamaya karar verdi.

Baselworld 2012 – Hollywood Celebrities
Baselworld 2012 – Hollywood Celebrities

Swatch Grup CEO’su Nick Hayek, resmi ticaret turunda olan Johann Schneider-Ammann’ın bileğine yeni Swatch koleksiyonundan parlak yeşil bir saat takarak bir sürpriz daha yaşattı. Saat bandında turuncu harflerle “Bileğinizi meşgul edin” yazısı okunabiliyordu. Hayek göz kırparak, Occupy hareketine yapılan bu atıfın Swatch Group’un misyonunun bir parçası olduğunu öne sürdü.

STUDEX Kids Line’nı sunar. Baselworld’de özellikle çocuklar için yapılmış bir dizi delici küpe. Kulak delmeyi inanılmaz derecede nazik hale getiren bu ürünler, daha ilk günden kuyumcular arasında büyük bir heyecan uyandırdı ve büyük ilgi gördü. Bu çocuk küpecikleri, daha kısa iğnelerinin yanı sıra daha küçük başlıklar ve küpe arkalıkları sunuyor. STUDEX Europa’nın genel müdürü Juergen Weiss’e göre, çocuklar için küpeler kesinlikle uluslararası bir trend.

Baselworld 15 Mart’a kadar her gün sabah 9’dan akşam 6’ya kadar açık olacaktır (toplantının son günü sabah 9’dan akşam 4’e kadar). Bir günlük giriş ücreti 60 İsviçre Frankı, bütün fuar süresi boyunca toplam olarak giriş ücreti 150 İsviçre Frankı. Pratik bir uygulama: Baselworld Uygulaması, iPhone, iPad, Android, BlackBerry veya diğer akıllı telefonunuz için ücretsiz bir fuar rehberidir.

Image credits
Header image and image #2: © Baselworld; image Cameron Diaz: © TAG Heuer