Skip links

Anneler Günü: Pırlanta ve İnci

Anneler günü için hediye mi bakıyorsunuz? Eğer takı bakıyorsanız size bir klasik olan pırlanta veya inci tavsiye ediyoruz. Ayrıca Marilyn Monroe’nun pırlantanın kızların en iyi arkadaşları olduğu fikrine katılmamakla birlikte çok özel olduğunu kabul ediyoruz. İnciler de öyle.

Mother's Day Earrings

Elmaslar en az 990 milyon yıl önce doğa tarafından oluşturuldu ve birçoğunun 4,2 milyar yıl kadar eski olduğunu bilinmektedir. Isı ve yüksek basıncın etkisi, 150-200 km toprak altındaki karbonu elmaslara dönüştürdü. Kristalize karbonun yer aldığı volkanik kütle daha sonra patlamalarla beraber yeryüzüne ulaştı ve elmasların bugün bulunduğu kimberlit ve lamporit bacalar oluştu. Erozyon ve su yolları ile orijinal kaynağından uzaklaştırılan elmaslar alüvyon yatakları oluşturdular. Elmaslar yeryüzünde farklı şekilde de oluşabilir. Örneğin meteorlar yeryüzüne vurduğunda, yüksek basınç ve sıcaklık koşullarında nano elmaslar ve mikro elmaslar olarak bilinen son derece küçük elmaslar oluşabilir. Elmasın 57 fasetli özel kesilmiş haline pırlanta denir. Pırlanta üzerinde 57 faset bulunur. Faset, ışığı yansıtan açılı yüzeylere verilen isimdir. Önemli özelliklerinden biri de her şeyi kesebilmesidir. Bir diğer özelliği ise fazla kırılgan olmamasıdır. Elmasın içine girebilen tek şey ışıktır. Elmasın tartılmasında ölçü birimi olarak karat kullanılır (1 karat 200 miligrama eşittir). Karat İngilizce olup Arapcası kırattır. Kırat keçiboynuzu çekirdeğidir. Bu çekirdeklerin ağırlıkları birbirinin aynı olması sebebiyle 1 gr’dan küçük ağırlıkların ölçüsünde kullanılmaktaydı. 1 karatın ağırlığı 0,2 gr. olarak kabul edilmiştir.

Elmas uzun ömür, zamansızlık ve sıra dışılığın sembolü olarak kabul edilir. Bu, pırlantayı anneler gününde hediye edilebilecek bir takı haline getirir. Elmas bu kadar nadide olmasından dolayı şarkılara bile konu olmuştur. Örneğin 1971 yılında Shirley Bassey, James Bond filmi için “Diamonds Are Forever”, 1953 yılında Marilyn Monroe “Diamonds Are a Girl’s Best Friend”, Pink Floyd 1975 yılında “Shine On You Crazy Diamond” parçası grubun önceki solisti Roger Keith “Syd” Barrett tarafından seslendirilmiştir. 2012 yılında Rihanna “Diamonds” parçasıyla birçok ülkede liste başı olmuştur.

Mother's Day Earrings
Mother's Day diamond earrings

STUDEX System 75 kulak delme sistemiyle üç farklı pırlanta küpe seçeneğini sunmaktadır. Küpeler 14 ayar gerçek altın ve pırlantadır. Pırlantalar yuvarlak kesim 0.03 karat, 0.05 karat ve 0.08 karat pırlantadır. Ölçüleri 2 mm, 2.4mm ve 2.8mm’dir. Tavsiye edilen perakende satış fiyatı 109 Euro ve 289 Euro arasındadır. Bu özel takılar size ayrı bir şıklık katacaktır.

İnci değişik kültürler tarafından nadide bir hediye olarak kullanılmıştır. İnci, istiridye gibi bazı kabuklu deniz hayvanlarının içinden çıkarılan, genellikle süs eşyası olarak kullanılan küçük taneli bir taştır. İnciler küçük, yuvarlak, yüksek değerli, serttir ve sedef rengindedirler. Kabuklu deniz hayvanının vücuduna bir kum tanesi, bir parazit veya yapay olarak bir sedef parçası girince etrafında bunu kaplayan sedefimsi bir madde oluşur. Böylece tabaka üst üste gelerek küresel inci meydana gelir. Divan şiirinde incinin oluşumu nisan yağmurlarının yağmasına bağlanmıştır. Rivayete göre, istiridye kabuklarını açınca, yağmur taneleri içeri alınır ve incinin ortaya çıkmasına sebep olur. Yabancı madde ete girmeyip kabukta kalırsa meydana gelen inci, yarı küresel veya düzensiz biçimde olur. İnci, sedef yapısında olup %92 kalsiyum karbonat ihtiva eder. Sıcak ve ılıman bölge denizlerinde yaşayan yumuşakçalarda rastlanır. Günümüzde içinde inci meydana gelen yumuşakçalar yetiştirilerek, kültür inci üretimi önem kazanmıştır. Kültürle 3 ilâ 7 yılda elde edilen bu inciler doğal olanlarından ayrılmamakta, gerçek inciye benzediği kabul edilmektedir. Her çeşit süs eşyasında, özellikle gerdanlık olarak kullanılmaktadır. Bilinen renginden başka pembe ve beyazları olduğu gibi nadir de olsa siyah renkli inciye de rastlanır. Siyah inci çok nadir bulunduğundan daha değerlidir.

STUDEX System 75 kulak delme sistemiyle farklı tasarımlarda inci kulak delme küpeleri sunmaktadır. Bunların içerisinde 14 ayar gerçek altın olanları da mevcuttur. Yuvarlak çerçeveli veya dört tırnaklı modeller ile sunulmaktadır.

Mother's Day earrings – pear earrings
Mother's Day earrings – pearl earrings

Sensitive by STUDEX küpe koleksiyonumuzda 3mm ve 10mm arasında inci küpeler bulabilirsiniz. Bu ürün grubumuzda hassas ciltler için hipoalerjiknik, medikal çelikten üretilmektedir ve 24 ayar gerçek altın kaplama olan modellerimiz de mevcuttur. Bu küpeleri STUDEX iş ortaklarımızdan temin edebilirsiniz.

Anneler gününde anne ve kızın aynı küpeleri kullanması çok güzel görünür. Çocuk için küçük inci küpe ve anneler için daha büyük inci küpeler. Pinterest sayfamızı ziyaret ederek “Mother’s Day: Diamonds and Pearls” örnekleri görebilirsiniz.

Pinterest sayfamızı ziyaret ederek Anneler Günü için özel modelleri görebilirsiniz.

Tüm Annelerin Gününü kutlarız! Anneler gününüz kutlu olsun! Rihanna’nın da şarkısında dediği gibi “Elmastaki pırıltı gibisiniz”

Image credits
Header image: © Fezbot2000/Unsplash; flower: © Floydine/Fotolia; other images: © STUDEX of Europe GmbH