Skip links

2015 Yılı KüpeModası : Şekiller, Renkler, Kombinasyonlar

Hangi küpe tasarımları 2015 yılında moda olacak? Mücevher tasarımcılarının yenilikleri neler? INHORGENTA MÜNİH 2015 (20-23 Şubat) ve Baselworld 2015 (19-26 Mart) gibi takı ve yaşam tarzı fuarlarında neler sunulacak?

2015 Küpe Modası – #1: Doğadan Esinlenen

Bu yıl küpe motiflerinde doğa ananın etkilerini gözlemliyoruz. Takı tasarımcılarının yeniliklerinde bu etki hissediliyor. Buna en iyi örnek Kenneth Jay Lane, tasarımlarında yapraklar, tüyler, kurbağalar, mercanlar, deniz yıldızı ya da yılan şekillerinde küpe çeşitleri sunmaktadır. Vianna Brasil de doğanın dokunuşları gözlenmektedir. Bu tasarımlarda baskın olan kelebekler ve çiçekler. Bu motifler aynı zamanda diğer takı tasarımlarında da kullanılıyor.

Dimitra Papadimitriou, Moraglione or Busatti Milano tasarımlarında da kelebek şekilleri bulunuyor. Bernd Wolf, Waskoll, Schmittgall, Autore, Giovanni Ferraris, Konplott, and DiamondGroup tasarımlarında ise çiçek motifleri kullanılmıştır.
STUDEX, kulak delme küpesi ve aynı zamanda takı olarak kelebek ve çiçek motiflerini sunmaktadır. Çiçek şeklinde tasarlanmış takılar bu yıl artan bir popülaritede olacak.

Earring Trends 2015: Inspired by Nature

2015 Küpe Modası – #2: Renk Varyasyonları Yılın Rengi Marsala

Her yıl bir rengi seçerek modada trend yaratan PANTONE® bu yıl 18-1438 numaralı marsala rengini seçti. Kızıl tonlar içeren şarap kırmızısı rengine yakın bir tonda bir renktir. Peki bu renge neden marsala deniyor? Bordo-kahve karışımı bir renk olan marsala, adını nereden alıyor?

Marsala, İtalya’da bir liman şehri ve özel olarak ürettiği “Marsala Şarabı” ile çok meşhur. İşte, Pantone’nin seçtiği marsala rengi adını buradan alıyor. Bordonun ağır bastığı marsala, geçen senenin rengi orkide ile karşılaştırıldığında çok daha fazla kabul göreceğe benziyor çünkü kadınlar kadar erkeklerin de modada bu renge ilgi göstereceği tahmin ediliyor.
Ayrıca Pantone’ye göre bu renk, zihni, bedeni ve ruhu zenginleştici bir etkiye sahip. Marsala modada ve makyaj trendlerinde olduğu kadar dekorasyonda da popüler olacak gibi gözüküyor…
Buna örnek olacak küpe ve şık takı tasarımları Hans D. Krieger, Heskia/Almor Design, IsabelleFa, Ernstes Design, Orfebres Navarro, ve Scheffel tasarımlarında gözümüze çarpıyor.

2015 Küpe Modası – #3: Gecenin Parıltısı

Günlük takı olarak küpe kullanımı hala popüler. Uzun ve ağır sarkan küpelere nazaran daha parıltılı ve hafif küpeler tercih ediliyor. Pırlanta, kübik zirkon veya kaliteli kristal taşlarla bezenmiş küpeler sizlere ayrı bir parıltı katacaktır.

Earring Trends 2015: The Later the Night, the Greater the Sparkle
Earring Trends 2015: Earring Combinations, Multiple Earrings per Ear

2015 Küpe Modası – #4: Küpe Kombinasyonları

Birden fazla küpe takmak artık en çok tercih edilen ve neredeyse standart haline gelen bir akımdır. 2014 Yılı Küpe Modası yazımızda belirtmiş olduğumuz ipuçlarını belki hatırlıyorsunuz. Bu yıl bu tarzı daha belirgin şekilde fark edeceksiniz. Kulak memesinde, onun üstünde ve kıkırdak bölümünde küpeler yer alacak. Kulak memesi başına iki veya üç küpe ile üst kulakta bir veya daha fazla küpe bir arada en popüler olacak.

2015 Küpe Modası – #5: Küpe ve Hediye Olarak Kulak Delme Küpesi

Yüzük ve diğer takılarla karşılaştırdığımız zaman küpe iyi bir hediyedir. Çünkü diğerlerindeki gibi ölçü söz konusu değildir. Studex Avrupa Direktörü Juergen Weiss’ın izlenimlerine göre hediye olarak küpe “Okulun ilk günü veya tatilden okula dönüş günleri, doğum günleri, tatil sezonu ve diğer kültürel veya dini kutlamalarda, kulak deldirme ebeveynler, büyükanne ve büyükbabalar için tercih edilen bir hediyedir”. Kulak delme işlemi yaptırmak için her zaman sağlık ve hijyenin ön planda olduğu bir eczane veya mağaza tercih edilmelidir.

2015 Küpe Modası – #6: Doğallık

Küpe alırken veya kulak delme işlemi yaptırılırken yeni slogan “daha çok daha neşeli”. Studex Avrupa Direktörü Juergen Weiss günümüz tüketicisinin daha hızlı karar verdiğini, en sağlıklı ve kaliteli hizmeti alacakları yeri bulduklarında 1 çift değil 2 çift delimi yaptırdıklarını yada çocuklarını götüren büyüklerin kendilerine de uygulama yaptırdıklarını belirtiyor.

2015 yılında takılarda, doğanın dokunuşlarından ilham alınmış, değişik kombinasyonlar ve renk çeşitleri içeren trendler bekliyoruz.

Image credits
Header image: © Denerio Watkins/Unsplash; image #1: © Moraglione; image #2: © Busatti Milano; image #3: © Dimitra Papadimitriou; images #4 and #14: © STUDEX of Europe GmbH; image #5: © Bernd Wolf; image #6: © Autore; image #7: © Giovanni Ferraris; image #8: © Konplott; image #9: © DiamondGroup; image #10: © Hans D. Krieger; image #11: © Heskia/Almor Design; image #12: © Vianna Brasil; image #13: © IsabelleFa; image #15: © STUDEX of Europe GmbH, olly/Fotolia