Skip links

2014 Yılı Takı Modası : Mor Renk

2014 yılının rengi MOR. Mor renk ve mor rengine yakın tonlar menekşe, fuşya, pembe ve gül renkleri takı sektöründe bu yılın stillerini oluşturacak. Saatler, çantalar veya eşarplar gibi aksesuarlar, ayakkabılar ve makyaj renkleri de bu trendi takip edecek. Mor, yaz aylarında beyazla kombinlenecek, geceleri giyilen siyah renklerle görünümünüze ışıltı katacak.

Hayat Renklidir

Seçkin mücevher markası Leo Wittner yöneticisi Frank Maier’in 2014 yılıyla ilgili marka kitaplarındaki yorumu şu şekildedir:

“Dünya finansal bir krizin içinden çıkarken bayanların daha parlak ve daha neşeli bir şekilde görünmek isteyeceklerini düşünüyorum. Bunun sonucunda takıda çok renklilik ve renkli parlayan taşlar kullanılacaktır.”

Öyleyse biraz renklenmeye hazır olun!

“Parlak Orkide” Rengi mi veya Mor mu?

Aralık 2013’te, uluslararası renk otoritesi ve renk standartları sağlayıcısı olan Pantone, 2014 yılının rengi olarak “büyüleyici, büyülü, esrarengiz bir mor” olan PANTONE® 18-3224 Parlak Orkide rengini duyurdu.
Pantone direktörü Leatrice Eiseman, Parlak Orkide renginin göze ve duygulara hitap ederek hayal dünyamızı zenginleştirdiğini belirtti.

“Parlak Orkide rengi yenilik için bir davetiyedir. Günümüz toplumunda değerli genişletilmiş yaratıcılık ve özgünlüğü teşvik eder. Fuşya büyüleyici bir ahengi simgeler. Mor ve pembe duygulara hitap eder. Parlak Orkide güven verir ve büyük bir sevincin yanı sıra sevgi ve sağlığı temsil eder. Onun baştan çıkarıcı cazibesi sizi kendine çeker.”

PANTONE bu renklerin iç tasarım, takı, saat ve modada bu yıl etkili olacağını belirtiyor. Bunu bu bahar düzenlenecek uluslararası takı ve mücevherat fuarları Inhorgenta Münih ve Baselworld’de izleme imkanı bulacağız.

Tanzanit Rengi – 2014 Takı Modasının Merkezinde

Değerli taşlar uzmanı Paul Wild 2014 yılında mor rengin tonlarını taşıyan tanzanit renginin hakim olacağını belirtiyor. Paul Wild markasının CEO’su da olan Paul Wild’e göre:

“Tanzanit çok moda ve abartılı klasik renklerden.”

Baselworld 2014 uluslararası kuyumculuk fuarında değişik ölçülerde tanzanit taşlarını sergileyecek. Ayrıca damla şekilli 14,56 karat, merkezinde Parlak Orkide rengi olan takı da bu sergide yer alıyor. Tanzanit taşı ilk olarak 1967 yılında keşfediliyor ve değeri günden güne artıyor. Tanzanya’da çıkarılan bu taş gün geçtikçe azalıyor. Paul Wild bu yılın modasına diğer bir örnek olarak rubellit taşlarıyla sunulan tasarımın olduğunu belirtiyor.

STUDEX kulak delme küpeleri bu moda akımını destekliyor ve yakından takip ediyor. Kulak delme küpelerinin yanı sıra Sensitive markasıyla satışa sunduğu hipo alerjik ürünlerde bu taşlar ve moda renkleri kullanıcılarına sunuyor. STUDEX Avrupa Yöneticisi Juergen Weiss’e göre:

“Tanzanit renklerin açık bir şekilde bu yılın moda rengi ve takı sektöründe bu renkle tasarlanmış birçok örnek görebileceğiz.”

STUDEX Mor Koleksiyonunu; alexandrit, ametist, tanzanit ve diğer taşlardan oluşan gül renginden fuşyaya ve mora uzanan bir renk paletiyle sunmaktadır.

Mor ve İzleri

Ice-Watch parlak orkide rengi PANTONE UNIVERSE saat modelleri koleksiyonunda kullanmıştır. İtalyan mücevher üreticisi Brosway Hindistan pembesi, lavanta ve tanzanit renklerini 316L medikal çelikten üretilmiş ürünlerinde Swarovski taşlarla kullanmıştır. Euro Pearls’in sahibi olduğu lüks inci takı üreticisi Yoko London 18 ayar beyaz altınla işlenmiş doğal incileri pırlanta ile işleyerek Vigneto Koleksiyonunda sunmuştur.

Inhorgenta Münih uluslararası takı fuarında Alman markası Amor tarafından sentetik zirkon ve kristal camla 925 ayar gümüş üzerine işlenmiş takılar sunulmuştur. Toco d’Encanto’s Le Carose koleksiyonunda bir parça bu fuarda yer almıştır.

STUDEX mor renkliler koleksiyonunu ametist, tanzanite taşlarıyla , mor ve tonlarında diğer taşlarla sunmaktadır.

Image credits
Header image: © Sara Dabaghian/Unsplash; image #1: © Toco d’Encanto Gioielli srl; image #2: © Ice-Watch; image #3: © Paul Wild; image #4: © STUDEX of Europe GmbH; image #5: © Yoko London/Euro Pearls; image #6: © amor GmbH; image #7: © Bros. Manifatture; image #8: © Arteum.ro/Unsplash